• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Cudowna lipa na ból zębów

jsz
23-07-2014, 09:25
Cudowna lipa na ból zębów Kora uśmierza ból zębów foto sxc.hu
Oderwij korę z lipy, żuj w skupieniu, nie zawadzi pomodlić się w tym czasie do świętej Apolonii - patronki dentystów. Efekt murowany, ból zęba minie jak ręką odjął. To nie fragment baśni dla najmłodszych, a historia pisana realnymi wędrówkami pielgrzymów, od wieków odzierających z kory drzewo cudownej mocy.

Doszło do tego, że lipę, rosnącą na przykościelnym terenie sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cielętnikach (gmina Dąbrowa Zielona, na północ od Częstochowy) odgrodzić trzeba było żelaznym płotem od osób szukających ukojenia wobec bólu zębów. Oskubana z kory lipa, służąc przez wieki cierpiącym ludziom, praktycznie obumarła. Drzewo liczy co najmniej 500 lat.

Na murze kościoła wisi ikona świętej Apolonii, dzięki której pielgrzymi mają większą motywację do pogrążania się w modlitwie w intencji zdrowych zębów.
O świętej Apolonii więcej pisaliśmy tutaj.

Dla bardziej osadzonych w realiach życia i śmierci kościół Przemienienia Pańskiego w Cielętnikach kryje jeszcze jedną tajemnicę. 26 grudnia 1982 roku w tutejszej plebanii uduszony został torturowany ksiądz Leon Błaszczak. Oprawców nie znaleziono, ale oskarżani są o nią pracownicy Służby Bezpieczeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH