PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Coca Cola opłaca autorytety w dziedzinie zdrowia jamy ustnej

js
16-03-2016, 10:17
Coca Cola opłaca autorytety w dziedzinie zdrowia jamy ustnej Coca Cola płaci konsultantom z NZDA (foto: pixabay)
Okazuje się, że koncern Coca Cola South Pacific od 2010 r. opłacał czternastu naukowców z Nowej Zelandii, których nazwiska od lat kojarzone są z prozdrowotnymi projektami, dotyczącymi głównie zdrowia jamy ustnej.

Produkty Coca Coli nie należą do tych, o których dobrze się mówi w kontekście zdrowych zębów, dlatego konsternację wywołała informacja, że kilkunastu znanych naukowców, propagatorów zdrowego trybu życia, brało pomiędzy 2010 a 2015 r. pieniądze od Coca-Cola South Pacific.

Pytana na tę okoliczność prof. Bernadette Drummond z Otago University, utrzymuje, że na zlecenie Coca Coli określała wpływ na zdrowie jamy ustnej szeregu składników, które znajdują się w produktach koncernu. Chodziło m.in.: o mineralizowaną wodę, o komponenty zawierające cukry oraz o poziom kwasowości składników używanych do wytwarzania produktów spożywczych.

Przedstawiciel koncernu oświadczył, że czternastce konsultantów wypłacił równowartość 132,7 tys. USD, w gotówce oraz jako pokrycie uczestnictwa w kongresach naukowych.

Bernadette Drummond uważa, że nie robiła niczego co byłoby nieetyczne. Bardziej powściągliwy w ocenach jest Rob Beaglehole, rzecznik prasowy New Zealand Dental Association. Twierdzi on, że wierzy w nienaganność postępowania ekspertki, która od 30 lat należy do NZDA. Pytany jednak o to czy postąpiłby podobnie – odmówił udzielenia odpowiedzi.

Więcej: stuff.co.nz

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH