PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co trzeci człowiek na Ziemi zmaga się z próchnicą

PAP/ms
09-03-2015, 08:21
Co trzeci człowiek na Ziemi zmaga się z próchnicą Próchnica dotyka 30 proc. ludzkości (foto: sxc.hu)
621 mln dzieci na całym świecie ma nieleczoną próchnicę zębów mlecznych - wynika z badań analitycznych prof. Wagnera Marcenesa z Queen Mary University w Londynie.

Międzynarodowy zespół kierowany przez prof. Wagnera Marcenesa z Queen Mary University w Londynie przeanalizował 378 badań z lat 1990 - 2010 obejmujących około 4,7 mln osób. Na tej podstawie naukowcy obliczyli, że 2,4 miliarda ludzi ma nieleczoną próchnicę zębów stałych, zaś około 621 milionów dzieci - nieleczoną próchnicę zębów mlecznych. Co roku pojawia się ponad 190 milionów nowych zachorowań.

Podczas gdy w Wielkiej Brytanii z powodu nieleczonej próchnicy cierpi około 1/3 populacji, na szczególnie dotkniętej próchnicą Litwie odsetek ten jest ponad dwukrotnie wyższy - około 68 proc.

Jak wyjaśnia prof. Wagner, główną przyczyną próchnicy jest niewłaściwa dieta - duże ilości słodkich potraw napojów oraz częste sięganie po przekąski. Ponadto próchnica dorosłych jest lekceważona - akcje profilaktyczne kierowane są głównie do dzieci. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH