PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co jeść i pić ze szczoteczką do zębów w ręku

02-05-2013, 00:01
Co jeść i pić ze szczoteczką do zębów w ręku (foto: sxc.hu)
Co jeść i pić ze szczoteczką do zębów w ręku (foto: sxc.hu)
Słodycze są zabójcze dla zębów, ale nie tylko. Amerykańscy dentyści sklasyfikowali produkty, które w ich opinii - są szczególnie niebezpieczne dla kondycji uzębienia.

Nie dla napojów gazowanych

John F. Buzzatto dentysta, specjalista chirurg i prezes American Association of Orthodontists doradza, że jeśli już ktoś musi pić tego typu napoje orzeźwiające, to niech robi to przez słomkę, aby w ten sposób zminimalizować szkodliwe działanie płynu na zęby.

Nie dla żelków odświeżających oddech

Mają pomóc w walce z bakteriami niebezpiecznymi dla uzębienia - uważa Bill Dorfman, dentysta chirurg, autor opracowania Billion Dollar Smile. - Stosowanie żelków z ksylitolem (C5H12O5 organiczny związek chemiczny, pięciowęglowy alkohol polihydroksylowy słodki w smaku) przez cały dzień, to jakby ssanie cukru twierdzi Bill Dorfman.

Nie dla białego wina

Kwasowy odczyn białego wina jest zbyt wysoki, aby można było go zaniedbać myśląc o higienie zębów uważa Irwin Smigel, dentysta, specjalista chirurg i prezes American Society for Dental Aesthetics.

Nie dla butelkowanej wody

Z reguły jest wzbogacana i ma większą kwasowość niż płynąca z kraju - to przyczyna, dla której należy rozważyć systematyczne stosowanie wody z butelek twierdzi Brett Silverman dentysta chirurg z Georgii.

Nie dla octu

Osoby często dodające do potraw ocet narażają się nawet na 85 proc. większe ryzyko uszkodzenia płytki nazębnej.

Nie dla jabłek

Jabłka to groźny wróg rozchwianych zębów. Jabłek nie powinno się unikać, ale przed zjedzeniem bezpieczniej jest podzielić owoc na małe cząstki.

Nie dla landrynek

Cukierki, jak cukierki są słodkie, ale fakt, że twarde słodycze przez długi czas oddziałują na uzębienie - przemawia za ich szczególnym unikaniem.

Nie dla kostek lodu

Kontakt zębów na przemian z niskimi i wysokimi temperaturami zdecydowanie wpływa na ich destrukcję.

Nie dla past na bazie pomidorów

Działanie barwnika popularnych warzyw jest przyczyną tego, że powłoka zębów staje się bardziej porowata, podatna na uszkodzenia. Rada jest taka: spagetthi z sosem na bazie pomidorów trzeba popijać dużą ilością wody.

Nie dla cukierków ciągutek

Takiego rodzaju słodycze oczywiście przez długie godziny zalegają przestrzeń międzyzębową, trudno jest bowiem pozostałości po ciągnących się cukierkach usunąć bez dokładnego czyszczenia uzębienia. Wielbiciele słodyczy powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na czarną czekoladę.

Nie dla PB&J

Peanut butter and jelly (masło orzechowe i dżem) kanapka z takimi składnikami to z jednej strony dla większości Amerykanów wspomnienie dzieciństwa, z drugiej jednak strony także cukrowa bomba czyhająca na zęby.

SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT  

POLECAMY W SERWISACH