PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Cały gabinet poleci na misję na Filipiny

gorzow.gazeta.pl/ŁS
29-01-2015, 10:43
Cały gabinet poleci na misję na Filipiny W ramach okulistycznej misji na Filipiny trafi także cały gabinet dentystyczny (fot. Fotolia/PTWP)
Agnieszka Doberschuetz, organizuje misję medyczną na Filipinach, w rejonach zniszczonych przez tajfun Haiyan. Choć w pomoc zaangażowali się przede wszystkim okuliści, to niespodziewanie, w ramach akcji, na wyspę trafi również w pełni wyposażony gabinet stomatologiczny.

Agnieszka Doberschuetz na Filipinach mieszkała 2,5 roku. Wróciła do Polski, ale chce pomóc przyjaciołom, którzy stracili dach nad głową w wyniku tajfunu, który przeszedł nad wyspą w listopadzie 2013 r.

W trakcie ostatniej podróży na Filipiny, kobieta trafiła na misję dentystyczną. Pracowała jako asystentka stomatologa.

- Większość dzieci po raz pierwszy w życiu była u dentysty. Nawet samo wyrwanie zębowych wraków nie było proste. Tak wygląda tamtejsza medycyna - opowiada.

Doberschuetz chce teraz, aby na Filipiny wyjechali okuliści. Chętnych już znalazła, głównie wśród zaprzyjaźnionych lekarzy, teraz szuka sponsorów.

Niespodziewanie na jednym ze spotkań poświęconym organizacji misji, pojawiła się emerytowana dentystka. Kobieta podarowała na rzecz kolejnych wyjazdów, cały gabinet, włącznie ze sprzętem, wyposażeniem, narzędziami i materiałami.

- Wielki, piękny gest. Mamy, co prawda, problem z transportem, ale od jakiegoś czasu wierzę w podobne cuda - uda nam się, nie ma innej opcji! - mówi Agnieszka Doberschuetz.

Więcej: gorzow.gazeta.pl 

Warto wspomnieć, że tuż po przejściu tajfunu Haiyan, zbiórkę pieniędzy na pomoc stomatologiczną dla Filipin rozpoczęło Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (American Dental Association, ADA).

W pomoc dla poszkodowanych włączyli się także producenci sprzętu i materiałów. Na odbudowę opieki dentystycznej w zniszczonym kraju firma Ivoclar Vivadent przekazała 200 tys. dolarów.

Z pomocą Filipińczykom pośpieszyła także firma Darby Dental Supply. Na wyspę trafiły kontenery z produktami do higieny stomatologicznej oraz narzędzia dentystyczne.

Tajfun Haiyan przeszedł przez środkową część Filipin na początku listopada 2013 r. Wiatr osiągał prędkość 235 km/h (w porywach do 275 km/h), zaś wysokość fal sięgała 15 metrów. Władze kraju informują o kilkunastu tysiącach ofiar śmiertelnych, ponad dwa tysiące zostało uznanych za zaginione.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH