PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Był Żołnierzem Wyklętym, miał być dentystą

ms
01-03-2017, 12:14
Był Żołnierzem Wyklętym, miał być dentystą Karol Łoniewski ps. „Lew” żołnierz AK i WiN
Karol  Łoniewski ps. „Lew” żołnierz AK i WiN, rozpoczął studia na Wydziale Stomatologii Uniwersytetu Łódzkiego. Naukę łączył z działalnością konspiracyjną, ale studiów nie skończył, zamordowany został 24 września 1948 r. o godz. 19.00.

Karol  Łoniewski był aktywnym działaczem WiN (obok Wydziału Stomatologii Uniwersytetu Łódzkiego znajdowało się Centrum Konspiracyjne WiN).

Podczas okupacji mieszkał w Warszawie przy ulicy Wroniej 52. Uczył się na tajnych kompletach. Nawiązał także współpracę z Szarymi Szeregami. Był instruktorem i uczył młodych harcerzy posługiwać się bronią. W czasie Powstania Warszawskiego został odznaczony Krzyżem Walecznych za przeniesienie meldunku z oblężonego Śródmieścia na Pragę i przepłynięcie wpław Wisły.

19 września 1944 r. został osadzony w obozie Modlin i przebywał tam do Bożego Narodzenia. Z obozu udało mu się uciec do rodzinnego domu. W czasie wojny przechowywał dwóch Żydów. Po wojnie wrócił do Warszawy i ponownie zaczął naukę. 

18 lutego 1948 r. student stomatologii został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Nie wiadomo w jakich okolicznościach. Przypuszcza się, że dokonano tego w sali wykładowej Uniwersytetu Łódzkiego lub podczas ćwiczeń polowych.

Został osadzony w więzieniu kieleckim. Władze chciały przypisać Karolowi cztery napady, zabójstwo.

31 lipca 1948 roku został skazany na karę śmierci i pozbawienie praw publicznych, obywatelskich i honorowych. Wyrok wykonano 24 września 1948 r. o godz. 19.00. Jego ciało ukryto w dole śmierci. Odnaleziony przez Fundację Niezłomni w marcu 2016 r. został ekshumowany i zidentyfikowany. Uroczysty pogrzeb odbył się 1 października 2016 r. w Nadarzynie k. Warszawy.

Więcej: ompio.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH