PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Branża stomatologiczna jakby wyjęta z horroru

jsz
24-01-2014, 12:45
Branża stomatologiczna jakby wyjęta z horroru To uliczny kowal, podobnie wyglądają "kliniki dentystyczne"
Nooruddin od 20 lat siedzi nieopodal mostu kolejowego i patrzy na stare, rozklekotane składy pociągów. Przed sobą ma rozłożone na gazetach dziwne mikstury w dziwnych butelkach, dziwne przyrządy o dziwnym kształcie i przeznaczeniu. Pierwsze wrażenie: stary człowiek został wynajęty, żeby pilnować stanowiska archeologicznego. Nie, to od lat dobrze prosperująca w tym właśnie miejscu... Nooruddin's Dental Clinic.

W Pakistanie ponad 13 tys. samozwańczych „dentystów" uprawia na ulicy zawód zaufania publicznego. Tym żenującym obrazem pakistańskiej stomatologii zajęło się ostatnio prestiżowe pismo "Lancet".

78 proc. Pakistańczyków nie ma dostępu nawet do podstawowej opieki medycznej. Nic dziwnego skoro zaledwie 1 proc. PKB Pakistanu kieruje się na potrzeby ochrony zdrowia, a 3 proc. to wydatki na funkcjonowanie rządu.

Tysiące ulicznych dentystów ma biedną, ale wierną grupę pacjentów. Jak je zdobywa? To proste. Tak swoją wizytę u stomatologa opisuje Ahmed, sprzedawca warzyw na jednym z ulicznych targów. - Poszedłem do doktora, który ma praktykę przy skrzyżowaniu dwóch ruchliwych ulic w moim mieście. Chciałem kupić sztuczną szczękę. Doktor zażądał 3 tys. rupii (ok. 28 USD). Nie miałem takich pieniędzy. Druga cena była już znacznie niższa 250 rupii (2,4 USD). Ostatecznie stanęło na 200 rupiach (1,9 USD) - opowiada. 

Ahmed nie może sobie pozwolić na wizytę w klinice Dr Anees-ur-Rehman w Islamabadzie. Tam najmniejszy zabieg wiąże się z wydatkiem 200 USD. Chętnych nie brakuje. W poczekalni pełno jest oczekujących właścicieli markowych torebek, butów i ubrań widniejących w prestiżowych sklepach przy Oxford Street w Londynie.

Autorzy raportu w "Lancecie" bezradnie przyznają: w takiej sytuacji niebezpieczne choroby zakaźne, wynikające z ignorowania podstawowych zasad higieny przy zaopatrywaniu cierpiących ludzi, muszą się rozprzestrzeniać w zawrotnym tempie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta w Pakistanie  

POLECAMY W SERWISACH