PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Ból zębów zepsuje igrzyska?

01-08-2012, 15:31
Ból zębów zepsuje igrzyska?
Ból zębów zepsuje igrzyska?
Naczelny dentysta IO w Londynie, dr Tony Clough spodziewa się, że w trakcie 3 tygodni trwania imprezy, sportowcy odwiedzą cen

 

trum stomatologiczne ok. 1000 razy!

Dr Clough pełni w Londynie rolę koordynatora ds. stomatologicznych z ramienia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Taką samą funkcję sprawował 4 lata temu podczas IO w Pekinie. Do jego obowiązków należy opracowanie programu opieki stomatologicznej nad sportowcami oraz zapewnienie infrastruktury dentystycznej na czas trwania igrzysk.

Sportowcy to przeważnie zdrowi ludzie, skąd, więc aż tak pesymistyczne przewidywania? Dr Clough, w wywiadzie dla portalu DrBicuspid.com szacuje, że ok. 800 z nich stanowić urazy ambulatoryjne, najczęściej spowodowane kontuzjami lub infekcjami. Mogą zdarzyć się także przypadki wizyt spowodowanych zmianą klimatu czy efektów długiej podróży z częstymi zmianami ciśnienia. Pozostałe 200 wizyt może wymagać jednak leczenia kanałowego. Olimpijscy dentyści przygotowani są szczególnie na pomoc zawodnikom z krajów gdzie dostęp do lekarza dentysty jest ograniczony lub drogi. Clough przyznaje, że zdarza się, że najgorszy stan uzębienia prezentują wielcy mistrzowie z Afryki, ale oczywiście nie wymienia nazwisk.

Na sportowców z problemami stomatologicznymi czeka specjalne centrum w klinice medycznej wybudowanej w wiosce olimpijskiej. Wyposażone jest m.in. w 9 sal zabiegowych, RTG oraz laboratorium.

Mogą z niego korzystać również trenerzy a także pozostali członkowie ekip olimpijskich.

Kim jest Tony Clough? Studia w Royal London Hospital Dental School (Uniwersytet w Londynie) ukończył w 1978. Od 1982 roku prowadzi praktykę w Chelmsford (Essen). Jest absolwentem wielu kursów z zakresu stomatologii sportowej. Współpracował z drużynami hokejowymi, obecnie pracuje m.in. dla związku bokserskiego.

źródło: http://www.drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH