PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ból zęba zwiastujący śmierć

jsz
02-07-2014, 14:00
Ból zęba zwiastujący śmierć Ból zęba zwiastujący śmierć (foto: sxc.hu)
59-letni Srinivasan mieszkający w Chennai (dawniej Madras w północno - wschodnich Indiach) zapisał się na wizytę do dentysty z powodu bólu zęba. Nie zdążył usiąść na fotelu dentystycznym. Dwa tygodnie po ustaleniu terminu wizyty, z powodu błyskawicznie postępującej infekcji, której źródłem był zaatakowany próchnicą ząb, walczył o życie.

Zainfekowany ząb stał się przyczyną poważnego uszkodzenia tętnicy szyjnej. Hospitalizowany pacjent miał trudności z oddychaniem, zaobserwowano wyraźny obrzęk szyi. Pierwotnie lekarze myśleli, że źródłem problemów była stopa cukrzycowa. Kilka miesięcy wcześniej pacjentowi musiano amputować palce u lewej stopy ze względu na powikłania towarzyszące cukrzycy.

Szybka operacja stała się koniecznością. Prowadził ją dr K Sridhar, kierujący zespołem kilkunastu lekarzy, głównie chirurgów. Operacja trwała 12 godzin, w trakcie której usunięto 9 cm odcinek uszkodzonej tętnicy szyjnej, tworząc bypass. Po dwóch tygodniach Srinivasan opuścił salę intensywnej terapii. Operacja powiodła się a krew do mózgu chorego zaczęła przepływać bez większych przeszkód.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
cukrzyca   próchnica   zakażenia  

POLECAMY W SERWISACH