PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Bielsze zęby dzięki truskawkom?

07-06-2013, 00:01
Bielsze zęby dzięki truskawkom? (fot. sxc.hu)
Bielsze zęby dzięki truskawkom? (fot. sxc.hu)
W celu usunięcia przebarwień z zębów przy pomocy truskawek podobno wystarczy zmiażdżyć i wymieszać jedną, dużą truskawkę z łyżeczki sody oczyszczonej, a następnie za pomocą miękkiej szczoteczki, nałożyć papkę na zęby i pozostawić na około 5 minut. Alternatywnie można po prostu rozsmarować truskawkę na zębach za pomocą palca - mówią dwa z domowych sposobów na wybielanie zębów. Czy taka metoda jest jednak w pełni bezpieczna i może zastąpić profesjonalne wybielanie zębów gabinecie stomatologicznym?

To mimo wszystko mało prawdopodobne - śmieje się dr n. med. Mariusz Duda, właściciel Duda Clinic w Katowicach i dodaje, że choć faktycznie truskawki zawierają spore ilości kwasu jabłkowego, który działa jak środek usuwający z zębów przebarwienia, to nigdy nie będą tak skuteczne jak profesjonalne wybielanie przeprowadzone na fotelu dentystycznym. Stomatolog nie umniejsza jednak zalet truskawek przypominając, że są one także źródłem wapnia i fosforu, które wzmacniają kości i zęby oraz poprawiają pracę mięśni. Co więcej są także znakomitym środkiem dezynfekującym jamę ustną zapewniającym świeży oddech.

Wielbiciele truskawek, w trosce o stan swoich zębów, muszą jednak pamiętać, że truskawki zawierają w sobie również bardzo duże ilości naturalnego cukru, a o jego szkodliwym wpływie na zęby wiadomo nie od dziś. - Cukry razem ze śliną tworzą na naszych zębach osad, który jest najlepszą pożywką dla mikrobów, które atakują szkliwo, wypłukują z niego substancje mineralne, zmiękczają je i rozkładają ostrzega dr Duda.

Uwaga na zęby

Na koniec rada dla pacjentów - jak zatem jeść te owoce, aby jednocześnie nie uszkodzić zębów? - Przede wszystkim bezpośrednio po spożyciu truskawek powinniśmy się wstrzymać z myciem zębów. Mocne szorowanie może bowiem uszkodzić szkliwo osłabione przez kwas jabłkowy. Odczekajmy, więc zawsze, co najmniej 30 minut z myciem zębów. Nie zapominajmy również, że truskawki zawierają średnio 200 nasion, które mogą utknąć w zębach. Dobrze więc po posiłku użyć nici dentystycznej, która pomoże usunąć resztki truskawek zapobiegając tym samym próchnicy kończy stomatolog Duda Clinic.

Źródło: Guarana

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   wybielanie zębów  

POLECAMY W SERWISACH