PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Bakterie powodujące periodontitis odpowiedzialne za choroby serca

DrBiscupid/rynekzdrowia.pl/jsz
26-05-2014, 10:44
Bakterie powodujące periodontitis odpowiedzialne za choroby serca Bakterie powodujące periodontitis odpowiedzialne za choroby serca (źródło: wikipedia.org)
Naukowcy z Uniwersytetu stanowego na Florydzie odkryli, że te same bakterie, które są odpowiedzialne za rozwój chorób przyzębia, mogą powodować choroby serca.

Wyniki badania zostały zaprezentowane 18 maja w Bostonie podczas spotkania American Society for Microbiology.

- Mamy dowody, na to, że po wprowadzeniu bakterii z jamy ustnej do krwioobiegu myszy, wzrosło wśród nich ryzyko miażdżycy serca - poinformowała Irina Velsko z University of Florida College of Medicine.

Naukowcy śledzili rozpowszechnianie się w organizmie zwierząt czterech rodzajów bakterii: Porphyromonas gingivalis, Treponema denticola, Tannerella forsythia, Fusobacterium nucleatum. Okazało się, że po pojawieniu się tych bakterii w dziąsłach, sercu i aorcie myszy zaczęły wzrastać czynniki ryzyka choroby wieńcowej serca m.in. stężenie cholesterolu.

Autorzy badania liczą, że wyniki ich badania zmienią podejście do diagnozowania chorób serca.

W USA lekarze wiedzą, że pacjenci z chorobami przyzębia obarczeni są większym ryzykiem problemów z sercem, to mimo to periodontitis nie jest postrzegany jako tradycyjny czynniki ryzyka ich powstawania. Warto dodać, że w 2012 r. American Heart Association wydało oświadczenie, iż faktycznie istnieje związek między chorobami przyzębia a chorobą serca, lecz nie potwierdziło, by miał on charakter przyczynowo-skutkowy.

Warto wspomnieć, że już w 2012 roku naukowcy z Ichikawa General Hospital w Japonii ogłosili, iż przewlekłe zapalenie przyzębia jest jednym z czynników ryzyka choroby wieńcowej. Przekonywali, że w blaszkach miażdżycowych u chorych na chorobę niedokrwienną serca można znaleźć bakterie zwykle bytujące w przyzębiu.

Przewlekłe zapalenie przyzębia wywołują gram-ujemne bakterie beztlenowe. Zdaniem japońskich naukowców mogą one przedostawać się do krwiobiegu, wywołując bakteryjne zapalenie wsierdzia, ale również mogą osiadać w blaszkach miażdżycowych.

W jaki sposób bakterie przyzębia rezydujące w blaszce miażdżycowej powodują destabilizację blaszki miażdżycowej? Otóż wykazano, że Porphyromonas gingivalis może na przykład degradować włóknik i indukować agregacje trombocytów. Pęknięcie blaszki miażdżycowej prowadzące do nagłej agregacji płytek krwi i formowania skrzepliny kończy się nagłym niedokrwieniem tkanki mięśniowej i w konsekwencji zawałem mięśnia sercowego.

Autorzy badania konkludują, że w skrzeplinie z blaszki miażdżycowej tętnic wieńcowych chorych z zawałem mięśnia sercowego mogą występować bakterie pochodzące z przyzębia. Wyniki te sugerują stałą obecność tych patogenów w blaszce miażdżycowej oraz ich istotną rolę w generowaniu przewlekłego zapalenia i niestabilności blaszki miażdżycowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH