PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Bakterie na sałacie - jak na zębach - mocno się trzymają

en/PAP
21-11-2016, 11:29
Bakterie na sałacie - jak na zębach - mocno się trzymają lettuce-1580674_1920 (1).jpg
Bakterie salmonelli na powierzchni liści sałat, jak na szkliwie zębów, tworzą biofilm, który trudno usunąć przez samo tylko płukanie ich wodą.

Zdolności bakterii do tworzenia biofilmu na powierzchni szkliwa zębów nie są niczym niezwykłym w przyrodzie. Ten sam mechanizm, który zapoczątkowuje tworzenie się kamienia nazębnego, w przypadku bakterii powodujących salmonellę, podnosi ryzyko zakażenia tą chorobą w trakcie posiłku. A konkretnie po zjedzeniu sałatki zrobionej z gotowej zapakowanej w folię mieszanki liści różnych sałat. 

Pocięte i wstępnie umyte liście sałat - sprzedawane w torebkach foliowych i oznaczone jako „gotowe do spożycia” - wspomagają wzrost i rozwój bakterii salmonelli, wynika z badania opublikowanego w piątek w czasopiśmie „Applied and Environmental Microbiology”.

Naukowcy z University of Leicester (Wlk. Brytania) odkryli, że po pięciu dniach przechowywania szczelnie zapakowanych sałat w lodówce liczba bakterii salmonelli wzrasta ze 100 do 100 tysięcy.

Poza tym soki wydzielane przez pociętą sałatę sprzyjały tworzeniu się biofilmu na powierzchni liści. Jak tłumaczą autorzy pracy, biofilm pomaga różnym bakteriom w trwałym przyczepianiu się do powierzchni, na której się znajdują, np. do implantów medycznych, stali nierdzewnej czy szkliwa zębów. Nie inaczej było w tym przypadku: biofilm wytworzony przez pałeczki salmonelli na liściach sałaty powodował mocne związanie się bakterii z ich powierzchnią. Bakterie były więc niemożliwe do usunięcia nawet przez dokładne umycie pod bieżącą wodą. 

Można więc się cieszyć, że w przypadku walki z nadmiarem bakterii żyjących w jamie ustnej, arsenał środków nie ogranicza się jedynie do wody. Szczotka, pasta plus czas i przekonanie w celowość mycia zębów, to przepis na skuteczne usuwanie bakterii z powierzchni zębów.

(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bakterie   profilaktyka próchnicy  

POLECAMY W SERWISACH