PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Babcie i dziadkowie mają kłopoty z zębami

ms
21-01-2015, 13:42
Podstawowy ząb seniora ząb czasu? (fot. Fotolia/PTWP)
Podstawowy ząb seniora ząb czasu? (fot. Fotolia/PTWP)
Każda babcia i każdy dziadek, żeby być babcią lub dziadkiem, muszą mieć wnuki (przy okazji infoDENT24.pl składa życzenia). Wśród braków, które seniorom doskwierają najbardziej, są braki uzębienia. A jedyny ząb, na który mogą niezawodnie liczyć to ząb czasu.

Osoby powyżej 65 roku życia stanowią 13,5 proc. społeczeństwa, a do 2030 r. odsetek ten ma wzrosnąć do 25 proc.  - podaje Główny Urząd Statystyczny. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że wśród osób leczonych w szpitalach osoby w wieku 65+ stanowią 26,3 proc. Średnie wydatki na jedną leczoną osobę wyniosły w 2009 r. 4 688 zł, a w grupie powyżej 65 roku życia - 5 987 zł.

W Polsce głównym problemem seniorów jest bezzębność, tak przynajmniej wynika z badań zrealizowanych kilka lat temu w ramach projektu PolSenior.

Co drugi Polak w wieku powyżej 65. roku życia nie ma własnych zębów (trochę więcej kobiet - 55 proc. i trochę mniej mężczyzn - 46,4 proc.). Dla większości z tych osób ratunkiem są protezy. Używa ich 80,7 proc. ankietowanych (84,4 proc. kobiet i 85,9 proc. mężczyzn).

Największa częstość występowania bezzębia ma miejsce wśród mieszkańców wsi powyżej 65. roku życia (55,5 proc.). Pod tym względem nieco lepsza sytuacja jest wśród mieszkańców miast z populacją od 200 do 500 tys. (43,8 proc.). W miastach, liczących ponad 0,5 mln mieszkańców, bez zębów żyje 43 na 100 osób w wieku ponad 65 lat.

Gdzie indziej jest lepiej (nieznacznie)

We Włoszech bezzębie występuje u 44 proc. osób liczących co najmniej 65. wiosen (częściej u kobiet). Odsetek osób z bezzębiem jest dwukrotnie wyższy wśród osób liczących ponad 90. lat.

Pod względem stanu uzębienia seniorów Stany Zjednoczone nie wypadają szczególnie zadowalająco. 74 Amerykanów na 100 w wieku ponad 75 lat boryka się z próchnicą, z poważnymi ubytkami, a najczęściej z protezami. (30 proc. Amerykanów w tym przedziale wiekowym nie ma swoich zębów).

Kłopoty z uzębieniem są tym większe, im większy stopień ubóstwa społeczności. Wśród najbiedniejszych - odsetek ten dochodzi do 96 proc., tak gdzie ubóstwo nie doskwiera - poważne problemy z uzębieniem ma 60 proc. starszych Amerykanów wynika z badań National Institute of Dental and Craniofacial Research.

Chociaż z wiekiem problemy z uzębieniem narastają, to amerykańscy seniorzy dentystów nie odwiedzają zbyt często. Takie zachowania dyktuje zapewne zbyt szczupły portfel. Co czwarty Amerykanin w wieku ponad 75 lat chodzi do dentysty nie częściej niż raz na pięć lat, ale z drugiej strony co roku aż 52 proc. seniorów czyni to minimum raz do roku.

Parodontoza dotyka zaledwie 11 proc. Amerykanów, którzy przekroczyli już 75 rok życia.

Gdzie indziej jest lepiej (znacznie)

Szwecja na tym tle jawi się jak wyspa szczęśliwości, bowiem bezzębie wśród Szwedów w wieku 55 - 84 lat wynosił zaledwie 14 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Dzień Babci   Dzień Dziadka   newsDENT   zęby seniorów  

POLECAMY W SERWISACH