PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Australia: stomatologiczny wymiar miłości

en
23-11-2016, 11:19
Australia: stomatologiczny wymiar miłości Szczęśliwie zakochani bardzie dbają o zęby (fot. pixabay)
Naukowcy zbadali jak romantyczny związek wpływa na zdrowie jamy ustnej. Ci, którzy bronią się przez prawdziwą miłością, bronią się też przed chodzeniem do dentysty?

Zakochani ludzie mają wiele powodów by się uśmiechać, a ci którzy się uśmiechają są także zdrowsi. Badaliśmy w jaki sposób dynamika związku wpływa na zdrowie jamy ustnej. Stwierdziliśmy, że ci którzy unikają bliskości emocjonalnej, albo nie wierzą w trwałość uczuć swojego partnera mieli jamę ustną w gorszym stanie – mówiła o swoich badaniach Grace Branjerdporn, doktorantka na University of Queensland w Brisbane, w Australii.

Takie osoby częściej opuszczały terminy wizyt u stomatologa z błahych powodów  i były nadmiernie pewne wyglądu swoich zębów. Z drugiej strony osoby, które miały partnera, były pewne jego uczuć, a co się z tym wiąże, miały także wyższą samoocenę, przykładały  większą uwagę  do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Czyli pracowały na lepszy stan jamy ustnej.

Branjerdporn brała udział w wielodyscyplinarnym projekcie badającym różne aspekty związków. – Ci którzy utrzymują dystans emocjonalny z najbliższymi najczęściej nie przestrzegają systematycznych wizyt u dentysty. Podświadomie starając się polegać tylko na sobie, nie ufają innym i unikają szukania pomocy – mówiła badaczka.

Coraz więcej pozycji w literaturze medycznej potwierdza fakt, że ci którzy nie są szczęśliwie zakochani, gorzej dbają o zdrowie i nie chodzą dostatecznie często do lekarza.

Praca ukazała się w czasopiśmie Quality of Life Research.

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
profilaktyka stomatologiczna  

POLECAMY W SERWISACH