PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Australia: nadmiar dentystów do 2025 roku

abc.net.au/szaft
29-12-2014, 08:04
Australia: nadmiar dentystów do 2025 roku W Australii jest za dużo lekarzy dentystów (fot. sxc.hu)
Ograniczenie liczby studentów stomatologii oraz utrudnienie wydawania pozwolenia na pracę dentystom wykształconym poza krajem – to pomysły, które mają ograniczyć nadpodaż stomatologów w Australii.

Przedstawiciele Australijskiego Towarzystwa Stomatologicznego (Australian Dental Association) uważają, że problem z nadmiarem dentystów w kraju może potrwać aż do 2025 roku. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy, eksperci upatrują między innymi zwiększenie się liczby ośrodków akademickich kształcących stomatologów. W latach 90 było ich pięć, obecnie kształcenie prowadzi dziewięć szkół.

W ostatnich latach mocno zwiększyła się także liczba praktyków, którzy po zdobyciu wykształcenia poza granicami Australii, wrócili do rodzinnych strony, aby uruchomić gabinet. Co istotne, nadpodaż dentystów występuje głównie w dużych miastach, bowiem młodzi dentyści niechętnie wyjeżdżają do pracy w głąb kraju. Są miasta w Australii, w którym nigdy nie było - nawet na krótką chwilę - dentysty (czytaj więcej tutaj)

W związku z „boomem" na stomatologię, ADA chce, aby zawód dentysty został „zdjęty" z tzw. emigration list. To wykaz zawodów, których podjęcie ułatwia przyjezdnym uzyskanie statusu emigranta, a tym samym legalnego zatrudnienia. Zmniejszone mają być także limity przyjęć na studia stomatologiczne.

Źrodło: abc.net.au 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH