PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Astma a choroby dziąseł - efekt śnieżnej kuli

jsz
05-05-2014, 07:57
Astma a choroby dziąseł - efekt śnieżnej kuli Astma a choroby dziąseł - efekt śnieżnej kuli (foto: freedigitalphotos)
Związek pomiędzy chorymi dziąsłami a astmą jest bezsporny - komentuje rezultaty przeprowadzonych ostatnio badań dr Tariq Drabu, kierujący działem nadzoru nad procedurami obejmującymi chirurgię jamy ustnej w NHS Heywood Middleton oraz NHS Rochdale (Wielka Brytania).

- Szczegółowej analizie poddaliśmy ponad 2 tys. pacjentów, którzy mieli problemy z chorymi dziąsłami. Okazało się, że u połowy spośród nich, dokładnie u 1013 osób, zdiagnozowano astmę w różnych stadiach rozwoju. Tak wysoki odsetek nie może być przypadkiem - opisuje badanie dr Tariq Drabu. Dodaje on, że astma u ludzi, którzy nie mają problemów z dziąsłami przydarza się pięciokrotnie rzadziej.

Analizy dr Tariq Drabu wskazują na istnienie samonakręcającej się spirali kłopotów, bo oto proces leczenia astmy ma niekorzystny wpływ na stan uzębienia chorej osoby.

Z badań przeprowadzonych przez Wrocławski Uniwersytet Medyczny i Polskie Towarzystwo Stomatologiczne wynika, że leki stosowane w przypadku astmy, mogą powodować obniżenie pH w ustach, co sprzyja erozji zębów. Co prawda polscy naukowcy nie wykazali bezpośredniego związku pomiędzy zachorowaniem na astmę a pogorszonym stanem uzębienia - przypuszczają jednak, że leki stosowane w formie inhalatorów mogą mieć negatywny wpływ na zęby. infoDENT24.pl pisał o takiej korelacji.

***
Tariq Drabu jest jednym ze zdolniejszych chirurgów dentystów w Wielkiej Brytanii. Wykłada m.in. w Royal College of Surgeons w Edynburgu oraz w UCLAN Dental Clinic w Preston, jest właścicielem znanej i cenionej Langley Dental Practice.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
choroby dziąseł   NHS   Tariq Drabu   astma  

POLECAMY W SERWISACH