PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Artystyczne prace w gabinecie stomatologicznym

ms
04-07-2014, 14:20
Artystyczne prace w gabinecie stomatologicznym Artystyczne prace w gabinecie stomatologicznym (praca Andy Warhola, źródło: Wikipedia)
Nazywa się New York City's Smile Design Gallery. Nie bez kozery, bo wcześniej w tym miejscu przez wiele lat funkcjonowała kultowa galeria sztuki. Nowojorski dentysta Lee Gause postanowił wykorzystać ten fakt w bardzo szlachetnym celu. Co jakiś czas ściany gabinetu stomatologicznego pełnią dawną rolę, na nich bowiem umieszczane są prace znanych i poczatkujących artystów.

Niezły pomysł marketingowy? Pewnie tak, skoro w pomieszczeniach obecnej praktyki York City's Smile Design Gallery wystawiał sam Andy Warhol. Dzisiaj w poczekalni gabinetu dentystycznego pojawiają się z reguły prace początkujących artystów. Kupują je głównie znani nowojorscy celebryci: Swizz Beatz, Fab Five Freddy, A$AP TyY, Angelo Romano oraz Chi Modu. Nie o sam fakt pojawiania się tych prac chodzi, ale o cel ich obecności w takim miejscu. Otóż wszystkie pieniądze, za które uda się sprzedać obrazy, a może bardziej graficzne formy artystyczne (a ceny nie są małe, gdyż wahają się od 5 tys. do 120 tys. USD), przeznaczane są na leczenie stomatologiczne osób nieubezpieczonych.

W tym przypadku nie chodzi o podstawowe zaopatrzenie stomatologiczne. Do gabinetu przyjmowane są osoby, u których wykonywane są bardzo skomplikowane zabiegi. Skomplikowane, to znaczy z reguły drogie. Niedawno temu do SDG trafił jeden z pacjentów, który stracił zęby po upadku ze schodów. Koszt samych materiałów zużytych do restytucji jego uzębienia wyniósł 25 tys. USD.

Zacięciu społecznikowskiemu i wyjątkowym umiejętnościom negocjacyjnym. Lee Gause należy zawdzięczać fakt, że artyści rezygnują z zapłaty za sprzedane w SDG prace. Kto je kupuje? Przede wszystkim bogaci klienci SDG, a tych nie brakuje. Do gabinetu Lee Gause chętnie zaglądają osoby, którym Wikipedia poświęca nieco miejsca m.in.: Danny Green (koszykarz), Floyd Mayweather (bokser) czy Angela Simmons (gwiazda reality-show). Osoby te stawiają się natychmiast po otrzymaniu informacji, że ściany gabinetu zdobią nowe prace modnych artystów. Celebryci, przy okazji wizyty u stomatologa, dokonują zakupów dzieł sztuki - tych uznanych i tych czekających na swoją kolej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH