• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Amalgamat stomatologiczny - problemem krematoriów

ms
29-12-2017, 12:08
Amalgamat stomatologiczny - problemem krematoriów Amalgamat stomatologiczny - realne zagrożenie (foto: pixabay)
Jak duży problem dla środowiska stanowi amalgamat stomatologiczny niegdyś powszechnie stosowany w gabinetach stomatologicznych? Okazuje się, że całkiem spory.

W Wielkiej Brytanii wstrzymano decyzję w sprawie budowy pierwszego w tym państwie wodnego krematorium. Władze odmówiły wydania zezwolenia na podłączenie systemu technologicznego krematorium z siecią kanalizacyjną. Nie pomogły zapewnienia firmy Resomation, odpowiedzialnej za realizację inwestycji, ponoć poparte solidnymi wyliczeniami i dowodami naukowymi, że woda pochodząca z kremowania zwłok nie będzie zawierać DNA.

DNA to część problemu. Wśród zarzutów pojawiła się także obawa, że wodne krematorium, w którym ciała zmarłych poddawane są procesom alkalicznej hydrolizy, mogą emitować do środowiska rtęć z amalgamatu stomatologicznego. Projektanci wodnych krematoriów zapewniają, że woda powstająca jako pozostałość po kremacji (obok popiołu) jest czysta biologicznie i wolna od niebezpiecznych związków rtęci.

Eksperci Resomation tłumaczą, że wdrażany przez nich sposób kremacji wytwarza o 30 proc. mniej gazów cieplarnianych, jest zdecydowanie bardziej enegrooszczędny niż spalanie zwłok w wysokiej temperaturze. Najważniejsze jednak jest to, że wodne krematoria pozwalają na zdecydowanie bardziej efektywne oddzielanie dentystycznych amalgamatów. To ważne zagadnienie zważywszy, że rtęć pochodząca ze standardowych krematoriów stanowi aż 16 proc. rtęci emitowanej do powietrza w Wielkiej Brytanii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
amalgamat stomatologiczny  

POLECAMY W SERWISACH