PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Akupunkturą w dentofobię

ms
10-04-2014, 13:23
Akupunkturą w dentofobię Akupunkturą w dentofobię (foto: freedigitalphotos)
Po zastosowaniu akupunktury poziom odczuwania bólu u pacjentów z dentofobią spada radykalnie - tak wynika z badań prowadzonych od kilku lat pod kierunkiem dr. Palle Rosted w Weston Park Hospital w Sheffield.

- Fakt, pierwszemu badaniu, sprzed kilku lat, można było postawić zarzut, że zostało przeprowadzone na bardzo małej grupie osób - przyznał dr. Palle Rosted, zajmujący się akupunkturą w Weston Park Hospital w Sheffield. Kolejne testy są bardziej niż obiecujące.

Ostatnie badanie objęło ok. stu osób. Wiek poddanych eksperymentowi pacjentów wahał się od 19 do 80 lat. Osoby poddane badaniu miały ocenić poziom bólu podczas leczenia stomatologicznego w skali od 0 do 10 pkt. (0 pkt. - brak bólu, 10 pkt. ból nieakceptowalny, który trudno znieść).

Z analizy wskazań pacjentów przed zastosowaniem akupunktury wynikało, że średni poziom występującego bólu sięgnął 7 pkt., z tym, że połowa osób wskazała na maksymalny próg odczuwania bólu (10 pkt.).

Po 30 sekundach od zastosowania akupunktury ponowiono próbę leczenia zębów. W tym przypadku wynik był zaskakujący. Średni poziom bólu określony został na poziomie zaledwie 1 pkt. (zdecydowana większość pacjentów stwierdziła, że ból nie pojawił się w ogóle).

„Stomatologiczna" akupunktura polega na umieszczeniu igieł na nadgarstkach i na policzkach w punktach: PC6, EX 1 oraz CV24. Podczas badań wybierany był także punkt LI4.

Chris Dickinson z King's College London Dental Institute at Guy's Hospital zachwala akupunkturę jako sposób efektywnej walki z bólem. Każdy dentysta zabiegu znieczulającego może nauczyć się bardzo szybko. Jest to sposób nie tylko tani, ale także ma tę przewagę nad znieczuleniem farmakologicznym, że nie ogranicza możliwości prowadzenia samochodu bezpośrednio po zakończeniu zabiegu stomatologicznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH