• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

A Ty co dostaniesz pod choinkę od pacjenta?

kan
23-12-2016, 11:29
A Ty co dostaniesz pod choinkę od pacjenta? Dentyści najczęściej dostają od pacjentów czekoladki (fot. pixabay)
Gdy pacjent przynosi prezent, lepiej upewnić się, że rozumie, iż nie wpływa w ten sposób na jakość opieki stomatologicznej - radzi brytyjski General Dental Council. Dentyści w Anglii najczęściej dostają od swoich pacjentów eleganckie słodycze i alkohol. Najrzadziej ozdoby choinkowe.

Czekoladki i inne przysmaki to najbardziej popularne prezenty (87 proc.) otrzymywane przez brytyjskich dentystów. Na drugim miejscu plasuje się alkohol (40 proc.), podczas gdy ozdoby choinkowe są najrzadziej wybierane przez pacjentów - dowodzą wyniki ankiety przeprowadzonej przez Dental Defence Union.

Większość, bo 77 proc. dentystów jest przekonana, że otrzymała prezent w uznaniu za pomoc stomatologiczną, której udzielili. Spośród przebadanych dentystów 78 proc. przyznało, że w ciągu ostatniego roku otrzymało od pacjenta prezent przynajmniej raz. Najczęściej obdarowywani (co najmniej 15-krotnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy) stanowili 3 proc. badanej grupy. Niemal wszyscy lekarze dentyści nie zastanawiali się nad motywami, jakie przyświecały pacjentom, którzy przynosili im prezent.

Dental Defence Union przestrzega, że w niektórych przypadkach przyjmowanie prezentów może być wątpliwe z etycznego punktu widzenia. Tak jest w sytuacji, w której intencje pacjenta są niejasne, albo gdy prezent jest zbyt drogi – twierdzą eksperci DDU.

Według opinii General Dental Council, pracownicy medyczni raczej powinni unikać przyjmowania gratyfikacji w jakiejkolwiek formie, jeśli może to wpłynąć na wydawaną przez nich diagnozę. Dentysta powinien się  upewnić, że pacjent rozumie iż opieka stomatologiczna, którą otrzymuje nie jest uzależniona w żaden sposób od prezentów.

Więcej: dentistry.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH