PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

„Tydzień Dentysty” w Białymstoku

UMB/katkiel
04-03-2014, 10:03
„Tydzień Dentysty” w Białymstoku „Tydzień Dentysty” w Białymstoku (Fot. M.Czaban/UMB)
Od 4 do 9 marca w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku obchodzony będzie „Tydzień Dentysty”. Muzeum przygotowało specjalną ofertę zajęć edukacyjnych dla zorganizowanych grup oraz osób indywidualnych.

„Tydzień Dentysty" to już stały punkt w działalności Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB. I tym razem zbiega się z on Dniem Dentysty, który powszechnie obchodzi się 5 marca.

- Uczestnicy zajęć odwiedzą gabinet stomatologiczny, w którym zapoznają się z dziejami stomatologii, zobaczą narzędzia z XIX i XX wieku, porównają fotele i wiertarki stomatologiczne z różnych epok. Zajęcia prowadzone są w formie interaktywnej i kończą się wykonaniem odlewu szczęki - zapewniają organizatorzy.

Muzeum liczy przede wszystkim na grupy zorganizowane (5-19 lat), ale z oferty mogą skorzystać także osoby indywidualne. W obu przypadkach cena biletu wynosi 5 złotych/osoba.

Muzeum jest placówką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, działającą w strukturze Samodzielnej Pracowni Historii Medycyny i Farmacji. Prowadzi działalność naukową, dydaktyczną oraz wystawienniczą. W zabytkowych wnętrzach dawnego Pałacu Branickich można poznać tajniki medycyny, proces kształtowania się przez stulecia tradycji leczniczych, poczuć zapach i atmosferę apteki z przełomu XIX i XX wieku.
Wszystkie muzealia stanowią historyczne świadectwo funkcjonowania lecznictwa na obszarze dawnego pogranicza Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Pochodzą ze szpitali, które wpisały się w historyczne karty województwa, m.in. z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy.

Niezwykle cenne eksponaty stanowią pamiątki rodzinne, związane z działającymi na tym terenie lekarzami, stomatologami i aptekarzami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH