PARTNER PORTALU
partner portalu

70 tys. szczoteczek i past do zębów z Polski do Afryki

ms/PAP
15-11-2016, 11:09
70 tys. szczoteczek i past do zębów z Polski do Afryki „Redemptoris Missio” wysyła szczoteczki i pasty do zębów do Afryki (foto: pixabay)
Ponad 70 tys. szczoteczek i past do zębów, o łącznej wadze 6 t, wyruszyło z Poznania do Kamerunu i Republiki Środkowej Afryki. Akcję humanitarną zorganizowała fundacja „Redemptoris Missio”.

Justyna Janiec-Palczewska, prezes Zarządu Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" powiedziała PAP, że transport przyborów toaletowych i środków czystości ma dotrzeć do Kamerunu w połowie grudnia.

- Dary z Poznania pojadą najpierw do Wrocławia, tam zostaną zapakowane do kontenera, przy współpracy z Fundacją "Serce dla Afryki" i wyruszą do Gdyni, a dalej drogą morską - do portu Duala w Kamerunie. Na miejscu dary przejadą przez cały Kamerun aż do Republiki Środkowej Afryki, a misjonarze rozdysponują pomoc między prowadzone przez siebie placówki - powiedziała Justyna Janiec-Palczewska.

Przybory toaletowe i środki czystości zbierano przez dwa miesiące w ramach akcji "Kup Pan szczotkę!". Łącznie, udało się ich zebrać ponad 70 tys. - w tym ponad 47 tys. szczoteczek i 24 tys. past do zębów.

Jak mówiła Janiec-Palczewska, inspiracją do przeprowadzania akcji były relacje z podróży do Kamerunu stomatologa Krzysztofa Gniazdowskiego, wolontariusza fundacji. W Kamerunie od kilku lat przy misji w Abong-Mbang prowadzony jest polski gabinet stomatologiczny.

- Dzięki pierwszej edycji akcji misjonarze rozpoczęli naukę mycia zębów dla uczniów prowadzonych przez siebie szkół i przedszkoli. Drugą edycję akcji zorganizowaliśmy na prośbę samych misjonarzy. Zebrane w zeszłym roku szczoteczki już się zużyły, a w niektórych szkołach dzieci zabrały je ze sobą do domu jako nagrodę na koniec roku - powiedziała Janiec-Palczewska.

Dodała także, że mieszkańcy tej części Kamerunu, w której działa polski gabinet, najczęściej myją zęby za pomocą patyczków, ale jak twierdzą stomatolodzy, nie jest to dobra metoda profilaktyki próchnicy (...) a nasz dentysta w Abong-Mbang jest jedynym stomatologiem w promieniu 200 km.

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" powstała w 1992 r. w Poznaniu z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Organizuje wyjazdy lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny do szpitali i przychodni w krajach misyjnych.

Wśród akcji prowadzonych od lat przez fundację jest m.in. zbiórka materiałów opatrunkowych dla misyjnych przychodni, a także zbiórka puszek aluminiowych, z której dochód jest przeznaczony na dożywianie dzieci w Afryce. Pod koniec października fundacja w ramach transportu pomocy humanitarnej wysłała blisko tonę czapek dla małych Afgańczyków. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH