• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

142 rocznica wynalezienia elektrycznego wiertla dentystycznego

ms
26-01-2017, 08:59
142 rocznica wynalezienia elektrycznego wiertla dentystycznego Wiertło elektryczne ma 142 lata (źródło: Wikipedia)
142 lata temu (26 stycznia 1875 r.) opatentowana została pierwsza elektryczna maszyna, która znana jest powszechnie jako dentystyczne wiertło elektryczne.

Wynalazek amerykańskiego dentysty George F. Greena zasługuje na szczególną uwagę i z tego powodu, że dopiero siedem lat później w USA wybudowano pierwszą na świecie elektrownię miejską.

Elektryczne urządzenie nie było pierwszym dziełem George F. Greena, jeśli chodzi o wiertła dentystyczne. Siedem lat wcześniej opatentował wiertło pneumatyczne.

Pomysłowy dentysta zaczynał swoją przygodę z wynalazczością od wierteł napędzanych ręcznie, a dokładnie - nożnie. Dentysta - wynalazca pierwowzór współczesnych nam wierteł oparł o mechanizm maszyny do szycia z powodzeniem użytkowanej przez jego matkę. Oczywiście użytkowanej do czasu gdy George F. Greena nie pozbawił jej narzędzia pracy. Kobieta próbowała wymóc na synu, żeby ten zechciał przywrócić cechy użyteczności sprzętowi domowemu, dzięki któremu kobieta szyła ubrania dla całej rodziny, a nawet znajomych. Skończyło się na kupnie nowej maszyny.

Obstrukcja matki Greena nie spowolniła triumfalnego pochodu elektrycznych wierteł przez świat. W I dekadzie XX w. wiertła rozwijały szybkość 3 tys. obrotów na minutę, pół wieku później tego typu urządzenia dentystyczne osiągały prędkość do 800 obrotów na minutę, chociaż nie zawsze tak wysokie obroty są pożądane w codziennej pracy stomatologów.

A wszystko to po to, żeby odgłos pracującego wiertła znalazł się wśród dziesiątki najbardziej znienawidzonych dźwięków przez człowieka. Co prawda wiertło zamyka pierwszą dziesiątkę, ale zawsze to czołowa lokata. 
Jakie odgłosy nas bardziej irytują? Między innymi są to: kawałki styropianu tarte o siebie, dźwięk wydobywany przez paznokieć tarty o tablicę szkolną, ale także chrapanie, dźwięk lecącego komara.

Naukowcy z Newcastle University and Wellcome Trust Centre for Neuroimaging at UCL, uznali jednak, że pierwsze miejsce w tym rankingu należy się nożom pocieranym o szklane butelki. Co do zasady najbardziej irytują nas dźwięki z zakresu od 2 do 5 tys. Hz. 
Kiedy wiertło dentystyczne miałoby szansę uspokajać skołatane nerwy pacjenta? Wówczas gdyby wydawało odgłosy szemrającej wody strumyka. Ten dźwięk bowiem w ocenie specjalistów z Newcastle University jest szczególnie kojący.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulami

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
wiertła   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH