PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

10 kwietnia premiera "Ząb, zupa, dąb"

ms
10-04-2015, 08:09
10 kwietnia premiera
10 kwietnia o godz. 19, w sopockim Teatrze na Plaży odbyła się premiera spektaklu Piotra Kosewskiego inspirowanego tekstami Jeremiego Przybory i muzyką Jerzego Wasowskiego. Tytuł sztuki "Ząb, zupa, dąb" dość precyzyjnie określa tematykę przedstawienia.

Ci c znają twórczość duetu Wasowskiego - Przybory, z pewnością ją cenią. Nie wszyscy jednak pamiętają, że Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora mieli w swojej karierze epizod, który doskonale wpisuje się w ogólnopolską histerię opartą na dentofobii. Usprawiedliwieniem poety i muzyka jest to, że utwór powstał w okresie siermiężnego sprzętu stomatologicznego.

Muzyczna opowieść jest pełna absurdu, wyśmienitej muzyki oraz komicznych postaci, które łączy... ból zębów oraz wyczekiwanie w kolejce do dentysty-samouka. Stomatolog jako skromny chłopiec wiejski praktykował do niedawna na zębach pił, grabi i wideł.
W poczekalni u dentysty, słynącego z niedelikatnego wykonywania swojej profesji, zgromadzili się przedziwni ludzie. Nie wszyscy przyszli tu w celu wyleczenia lub wyrwania zębów. Jeden z pacjentów chce sprawdzić się jako mężczyzna, inny poobserwować i wyciągnąć wnioski na temat istoty cierpienia.

Spektakl "Ząb, zupa, dąb" inspirowany jest "Divertimentem op. 5 Stomatologicznym" - przedstawieniem, w którym grali niegdyś niezapomniani bohaterowie Kabaretu Starszych Panów: Wiesław Michnikowski, Roman Wilhelmi, Krystyna Sienkiewicz, Wiesław Gołas, Joanna Jedlewska, Wienczysław Gliński czy Irena Kwiatkowska.

Przed drzwiami do dentysty
siedzimy według listy-
we wzroku mamy szklisty
polarny strachu ziąb.
Cierpienia szare cienie
czekamy na cierpienie-
co dłuższe ma korzenie
niż obolały ząb.

Oj!
Ząb zupa dąb zupa ząb
dąb zupa ząb zupa dąb ząb dąb
Ząb zupa ząb zupa ząb dąb

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
wystawy   opinie pacjentów   opinie o dentystach   hobby  

POLECAMY W SERWISACH