PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zwrot za zakup kasy dla podatników VAT i nie tylko

OIL Gdańsk/szaft
21-01-2015, 07:53
Zwrot za zakup kasy dla podatników VAT i nie tylko Jak uzyskać zwrot kwoty za zakup kasy fiskalnej (fot. PTWP)
Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku radzi, jak uzyskać zwrot kwoty za zakup kasy fiskalnej. Sposób rozliczenia wydatku jest zależny od tego, czy podatnik jest płatnikiem VAT. Oszczędzić można nawet 700 zł.

Zgodnie z ustawą o VAT, podatnikowi, który zainstaluje kasę fiskalną w obowiązujących terminach, przysługuje prawo do odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kasy w wysokości 90 proc. jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

OIL wyjaśnia, że przed rozpoczęciem sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej podatnik jest zobowiązany do jej fiskalizacji, tj. uruchomienia modułu kasowego. Wcześniej kasa może działać w trybie szkoleniowym. Fiskalizacji dokonuje podmiot uprawniony - najczęściej pracownik sklepu, w którym zakupiono kasę.

- W ciągu 7 dni od momentu fiskalizacji kasy podatnicy są zobowiązani do poinformowania naczelnika urzędu skarbowego o rozpoczęciu ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej. Zgłoszenie można złożyć osobiście w US lub wysłać je pocztą (liczy się data nadania). Często serwisy sprzedające kasy oferują również możliwość przesłania zgłoszenia za ich pośrednictwem - informują przedstawiciele izby.

Sposób rozliczenia wydatków na zakup kasy jest zależny od tego, czy podatnik jest płatnikiem VAT. Podatnicy VAT rozliczenia zwrotu za kasę fiskalną mogą dokonać w deklaracji VAT najwcześniej za miesiąc lub kwartał, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie za pomocą kasy, a nie w którym kasa została zakupiona. Nie jest w tym wypadku wymagane składanie odrębnego wniosku o zwrot wydatków za zakup kasy. Podatnicy VAT mogą ponadto dokonać odliczenia zapłaconego przy zakupie kasy podatku VAT.
W przypadku podatników zwolnionych z VAT, zwrot kwoty wydatkowanej na zakup kasy jest dokonywany na wniosek podatnika składany do naczelnika urzędu skarbowego (§4 ust. 2 rozporządzenia).

Więcej: OIL Gdańsk

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH