PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zwolnienie za szkalowanie poradni ortodontycznej

ms
13-03-2018, 09:46
Zwolnienie za szkalowanie poradni ortodontycznej Walka na noże w poradni ortodontycznej (foto: pixabay)
Utrata zaufania była przyczyną zwolnienia z pracy w poradni ortodontycznej. Chodziło o inspirację i pomoc w napisaniu artykułu szkalującego dobre imię osób zatrudnionych w tej poradni.

Konflikt był potężnych rozmiarów. W ocenę sytuacji w poradni ortodontycznej wciągnięci zostali m.in. posłanka i krajowy konsultant w dziedzinie ortodoncji. Posłanka, proszona o pomoc w rozstrzygnięciu sporu dotyczącego zasadności zwolnienia z pracy, zwracała się m.in. do ministra zdrowia o informacje na temat przyczyn podjęcia takiej decyzji. Próby wyjaśnienia sytuacji nie powiodły się.

Ostatecznie zwolniona z pracy profesor przez długi czas powiadamiała o nieprawidłowościach funkcjonujących w poradni ortodontycznej, a dotyczących m.in. nieobecności lekarzy stomatologów w poradni ortodontycznej. Poza tym w jej przekonaniu funkcjonowała praktyka wypychania pacjentów do prywatnej kliniki profesor kierującej poradnią. Poza tym pacjenci przyjmowani byli przez lekarzy nie będących specjalistami i nie potrafiących zapewnić należytej opieki pacjentom. W ocenie zwolnionej,  profesor kierująca pracą poradni, nie świadczyła faktycznie pracy.

Zarzuty te, skonfliktowana z kierownictwem poradni, kobieta wielokrotnie powtarzała publicznie w towarzystwie pracowników poradni. Czarę goryczy przepełniły artykuły w gazecie, których animatorką była, niezadowolona ze stosunków panujących w miejscu pracy, profesor.

Ostatecznie uczona otrzymała wypowiedzenie z pracy. Argumentami były: utrata zaufania w związku z pomocą w ukazaniu się szkalujących poradnię i jej pracowników artykułów i fakt prowadzenia działalności gospodarczej, bez formalnej zgody przełożonych.

Sprawa trafiła do sądu, bo zwolniona profesor wnioskowała o przywrócenie jej do pracy.

Sąd uznał, że powódka przekroczyła w tej sprawie prawo do krytyki. Oskarżyła ona bowiem współpracowników o zachowanie skrajnie nieetyczne, jakoby mieli oni dla własnych korzyści finansowych zmieniać daty operacji przekładając je w czasie i w ten sposób zmuszać rodziców pacjentów do umówienia się na zabieg w prywatnej klinice.

Zachowanie powódki mieściłoby się w ramach prawa do krytyki jedynie wówczas, gdyby albo zarzuty przez nią postawione okazały się prawdziwe, albo też gdyby przed ich postawieniem dysponowałaby ona wiedzą i materiałem pozwalającym przypuszczać z dużą dozą prawdopodobieństwa, że faktycznie do takich patologicznych zachowań dochodzi. Nieprawdziwe zarzuty, kierowane w prasie przeciwko pracodawcy, o ile zostanie wykazane, że pracownik zgłosił je w dobrej wierze, nie mogą uzasadniać wypowiedzenia umowy o pracę.

Sędziowie argumentowali jednak, że nie wystarczy samo subiektywne przekonanie powódki o swojej racji. Profesor powinna jeszcze wskazać, że istniały obiektywnie oceniane przesłanki, które mogłyby prowadzić do wniosków zawartych w jej wypowiedzi, a które stały się podstawą do napisania artykułu prasowego. W tym przypadku tak jednak nie było, więc powództwo zostało odrzucone.

Sygn. akt VI P 376/13

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi - Południe w Warszawie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ortodoncja   sąd  

POLECAMY W SERWISACH