PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

ZUS zapłaci za chorą asystentkę lub recepcjonistkę?

27-11-2012, 06:32
ZUS zapłaci za chorą asystentkę lub recepcjonistkę? (źródło: sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski)
ZUS zapłaci za chorą asystentkę lub recepcjonistkę? (źródło: sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski)
Szykują się zmiany w Kodeksie pracy. Złożony w Sejmie projekt zakłada

likwidację wynagrodzenia chorobowego i wprowadzenie zasady, że koszty choroby pracownika będą finansowane od początku i w całości z systemu ubezpieczeń społecznych. Zyskać mogą także właściciele niewielkich gabinetów stomatologicznych.

Autorzy projektu zmian chcą obniżenia wysokich kosztów ponoszonych przez pracodawców i zlikwidowania jednego z największych obciążeń finansowych - konieczności wynagradzania pracownika w pierwszych tygodniach jego nieobecności w pracy na skutek choroby.

Prawo - stan faktyczny

Obecne dentyści-pracodawcy mają obowiązek płacenia pracownikowi niezdolnemu do pracy na skutek choroby wynagrodzenie za czas choroby przez pierwsze 33 (lub 14, jeśli pracownik ukończył 50. rok życia) dni. Dopiero po upływie tego okresu, czyli począwszy od 34. (lub 15. w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia) dnia niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy, którego płatnikiem jest ZUS.

Efekt? Znaczny ciężar finansowania chorób pracowników spoczywa na pracodawcach. W praktyce większość pracowników nie choruje w ciągu roku dłużej niż 33 dni, a choroby przewlekłe występują sporadycznie.

Mały gabinet większe oszczędności

Jeżeli firma jest mała i ma tylko kilku pracowników, za których musi płacić, kiedy nie pracują, jest to koszt olbrzymi. W większych firmach koszty te, mimo że statystycznie rosną ze względu na to, że więcej osób może przebywać na zwolnieniach, ale proporcjonalnie do ogólnej liczby pracowników są one mniejsze. W większej firmie pracodawca może powierzyć wykonywanie zadań osoby nieobecnej innym pracownikom.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   ZUS   prawo pracy   Prawo pracy  

POLECAMY W SERWISACH