PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ZUS w przypadku prywatnej praktyki stomatologicznej

ms
24-07-2014, 14:17
ZUS w przypadku prywatnej praktyki stomatologicznej Składki na ubezpieczenie społeczne a działalność gospodarcza (foto: freedigitalphotos)
Sytuacja, w której lekarz dentysta zatrudniony jest w przedsiębiorstwie leczniczym na etacie i jednocześnie prowadzi własną praktykę we własnym gabinecie stomatologicznym - do sytuacji rzadkich nie należy. W obu przypadkach składki na ubezpieczenie społeczne płacić trzeba, niezależnie od tego czy dentysta pracuje na własny rachunek, zatrudniony jest na etacie, czy realizuje obie te aktywności na raz.

Życie niesie sytuacje skomplikowane, z którymi nie radzi sobie nie tylko płatnik, ale ZUS także. Oto przykład. Dentystka zatrudniona była na etacie stomatologa w jednym ze szpitali, początkowo na całym etacie, później na 3/5, jednocześnie prowadziła własną działalność gospodarczą, przyjmując pacjentów w gabinecie urządzonym w jej miejscu zamieszkania.

Problem powstał wówczas, gdy na skutek niesprzyjających okoliczności (konieczność skorzystania ze zwolnień lekarskich oraz podjęcia opieki nad chorym mężem) kobieta okresowo nie pracowała (urlop bezpłatny).

Po latach ZUS doszedł do przekonania, że dentystka w okresie przebywania na urlopie bezpłatnym powinna płacić składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej (własny gabinet dentystyczny), a jednak tego nie robiła.

To oczywiste, że lekarz stomatolog, o ile nawet korzysta z bezpłatnego urlopu (tak było w opisywanym przypadku), to prowadząc działalność gospodarczą powinien płacić składki z tego właśnie tytułu. Nic więc dziwnego, że ZUS chciał egzekwować składki, bo płatniczka zarejestrowany miała gabinet dentystyczny. W tym właśnie tkwił problem, gdyż dentystka, chociaż faktycznie szyldu z drzwi gabinetu nie zdjęła, to pacjentów nie przyjmowała.

Sprawa trafiła do sądu. Ten uznał, że faktycznie dentystka:
- nie płaciła składek ZUS;
- przebywała w tym czasie na urlopie bezpłatnym (praca w szpitalu);
- cały czas miała zarejestrowaną działalność gospodarczą.

Według ZUS tylko wyrejestrowanie działalności gospodarczej, ewentualnie jej zawieszenie - uprawnia do zwolnienia z płacenia składek, a tak w omawianym przypadku nie było. Według sądu, sprawa nie jest tak oczywista, bo samo zarejestrowanie działalności gospodarczej nie musi wymuszać płacenia składek. Kobieta zeznała, że opiekując się mężem i sama lecząc się - pacjentów nie przyjmowała, czyli faktycznie działalności gospodarczej nie prowadziła. Dentystka na potwierdzenie swoich słów przedstawiła m.in. rachunki za pobyty w sanatoriach.

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim, Wydział V Pracy i Ubezpieczeń Społecznych uznał tę argumentację i stwierdził, że nawet wówczas gdy działalność gospodarcza nie zostanie wyrejestrowana (zawieszona), to przy faktycznym jej nierealizowaniu - składek ZUS płacić nie trzeba. Takie stanowisko powinno wzbudzić zainteresowanie wielu lekarzy dentystów pracujących na własny rachunek.

Sygnatura akt: V U 1586/13

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH