• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ZUS: pomoc stomatologiczna zdolna do pracy, sąd: niezdolna do pracy

ms
28-11-2017, 11:18
ZUS: pomoc stomatologiczna zdolna do pracy, sąd: niezdolna do pracy hand-2925342_1920.png
ZUS odmówił osobie pracującej jako pomoc stomatologiczna prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową. Sąd zmienił tę decyzję, ale interpretacja sytuacji prawnej dość skomplikowana.

ZUS nie uznał racji pomocy stomatologicznej

Organ rentowy stwierdził, iż ubezpieczona nie jest niezdolna do pracy. Kobieta wnosiła o zmianę tej decyzji i przyznanie prawa do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową.

Choroba
Ubezpieczona od 20 lat cierpi na uczuleniowe zapalenie skóry rąk uznane decyzją Państwowego Terenowego Inspektora Sanitarnego za chorobę zawodową.

Dolegliwości te nie pozwalają jej normalnie funkcjonować i podjąć pracy zgodnej z doświadczeniem zawodowym i kwalifikacjami. Czasami dochodzi od remisji choroby, co jednak nie oznacza, że zmienia się w tym okresie zdolność do pracy. Dodatkowo leczy się również z powodu schorzeń kardiologicznych i pulmonologicznych, które mają wpływ na zdolność do pracy.

Choroba zawodowa
W 1994 r. Państwowy Terenowy Inspektor Sanitarny stwierdził u ubezpieczonej chorobę zawodową pod postacią uczuleniowego zapalenia skóry rąk. Przez siedem lat ubezpieczona miała przyznane prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową.

ZUS: ubezpieczona częściowo niezdolna do pracy
Po tym okresie lekarz orzecznik ZUS stwierdził, że ubezpieczona jest częściowo niezdolna do pracy przez kolejne dwa lata, ale że częściowa niezdolność do pracy nie pozostaje w związku z chorobą zawodową.

Komisja lekarska: ubezpieczona nie jest niezdolna do pracy
Z kolei komisja lekarska stwierdziła, że ubezpieczona nie jest niezdolna do pracy. Ubezpieczona jest osobą o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, z powodu schorzeń układu oddechowego i krążenia - orzeczenie zostało wydane do 31 marca 2018 r.

Sprawa trafiła do sądu.

Ubezpieczona domagała się przywrócenia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową.

Sąd: brak możliwości wykonywania dotychczasowej pracy nie oznacza częściowej niezdolności do pracy
Sędziowie wskazali, iż brak możliwości wykonywania dotychczasowej pracy nie jest wystarczający do stwierdzenia częściowej niezdolności do pracy, gdy jest możliwe podjęcie innej pracy (zgodnej z kwalifikacjami lub gdy rokowanie co do przekwalifikowania jest pozytywne).

Częściowa utrata zdolności do pracy zarobkowej nie jest równoznaczna z niemożliwością wykonywania dotychczasowego zatrudnienia lecz oznacza niemożność wykonywania pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.

Częściowa niezdolność do pracy, a zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy
Ubezpieczony może być uznany za częściowo niezdolnego do pracy, gdy zachował zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy (np. wymagającej niższych albo niewymagającej żadnych kwalifikacji), lecz jednocześnie utracił w znacznym stopniu zdolność do wykonywania pracy, do której posiada kwalifikacje.

SŁOWA KLUCZOWE
pomoc dentystyczna   choroba zawodowa   ZUS  

POLECAMY W SERWISACH