PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

ZUS: 21 426 zł dla dentystki i menadżera – to zdecydowanie za dużo

ms
28-08-2017, 11:41
ZUS: 21 426 zł dla dentystki i menadżera – to zdecydowanie za dużo Pieniądze dla dentystki są zdecydowanie za duże (foto: pixabay)
Spółka ogłosiła wśród stomatologów konkurs na stanowisko do spraw rozwoju. Zatrudniono kandydatkę z miesięczną pensją 21 426 zł brutto. To zdecydowanie za dużo - uznał ZUS.

Sprawa wyglądała następująco. Spółka postanowiła rozpocząć inwestycję – budowę kliniki stomatologicznej. W związku z tym firma poszukiwała kandydatów na stanowisko do spraw rozwoju. Ostatecznie wybrano 37-letnią kobietę, która wcześniej pracowała w różnych ośrodkach zdrowia jako dentystka.

W okresie zatrudnienia u ostatniego pracodawcy wynagrodzenie ubezpieczonej wynosiło ok. 2,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Według ZUS zadziwiające jest to, że dentystce udało się wynegocjować uposażenie powyżej 21 tys. zł, skoro w tej samej firmie osoby na kierowniczych stanowiskach zarabiały kilkakrotnie mniej.

Pracodawca twierdził, że przyczyną ustalenia tak wysokiego uposażenia była konieczność zatrudnienia osoby o ponadprzeciętnych kwalifikacjach, odpowiedzialnej za uruchomienie aktywności w branży stomatologicznej.

Okazało się jednak, że dentystka po trzech miesiącach pracy, de facto zakończyła pracę, gdyż później korzystała ze zwolnień lekarskich, ze względu na ciążę. Po urodzeniu dziecka dentystka wystąpiła o urlop macierzyński, później o dodatkowy urlop macierzyński, a następnie o urlop rodzicielski - w sumie w wymiarze 52 tygodni.

Z prostych wyliczeń wynika, że kobieta, podpisując umowę o pracę, była w trzecim miesiącu ciąży. Przynajmniej ona musiała zdawać sobie sprawę z tego, że powierzonych jej zadań nie będzie mogła wykonać.

Znamienne, że pracodawca, nie mogąc przez rok korzystać z usług zatrudnionej, nie pokusił się nawet o zastępstwo na newralgiczny okres. ZUS z tego wnioskował, iż umowa o pracę zawarta była tylko po to, aby ubezpieczona mogła skorzystać z wysokich zasiłków.

W takich okolicznościach ZUS zakwestionował prawidłowość zawartej umowy i wstrzymał wypłatę świadczeń.

Dentystka i zatrudniający ją pracodawca zaskarżyli ten werdykt w sądzie.

Ten jednak w pełni potwierdził argumentację ubezpieczyciela i skargę oddalił.

Sygn. akt IV U 602/16 - wyrok Sądu Okręgowego w Siedlcach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sąd   zarobki dentystów   ZUS  

POLECAMY W SERWISACH