• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zmiany w organizacji kolejek pacjentów kuchennymi drzwiami

ms
08-11-2016, 11:10
Zmiany w organizacji kolejek pacjentów kuchennymi drzwiami System kolejek online tylnymi drzwiami? (foto: pixabay)
Przyjęta przez Sejm (4 listopada) rządowa nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, zapewnia bezpłatne świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej dla każdego, również dla nieubezpieczonych, ale jest także zapowiedzią istotnej zmiany w kwestii kolejek online. Nad tą ostatnią zmianą pochylił się Andrzej Cisło, wiceprezes WIL i przewodniczący KS WIL.

Chodzi o zmianę art 23a ustawy, który reguluje funkcjonowanie kolejek online. Modyfikacja polega na wykreśleniu ust.2 (zniesienie konieczności integracji danych z list prowadzonych przez gabinety) – pisze Andrzej Cisło.

Ulga? Niekoniecznie.

Tylko dzięki integracji danych możliwe jest egzekwowanie jednego z ustawowych przepisów (art 20 ust.10). Mówi on, że w celu otrzymania danego świadczenia opieki zdrowotnej świadczeniobiorca może wpisać się na jedną listę oczekujących u jednego świadczeniodawcy.

To być może nie jest nazbyt istotne dla świadczeniodawców, ale inna kwestia obowiązywania art 20 ust.10 - już tak.

W przekonaniu Andrzeja Cisły, wymóg integracji danych online powoduje to, iż nie kto inny, ale płatnik publiczny powinien wziąć na siebie ciężar zorganizowania i utrzymywania systemu „listy oczekujących”.

Wydaje się, że proponowane rozwiązanie, rezygnujące z integracji, prowadzi do przerzucenia ciężaru utworzenia i utrzymywania systemu na gabinety.

Czerwone światło powinno się zapalić już teraz, bo urzędnicy Ministerstwa Zdrowia, pracujący nad technicznymi elementami funkcjonowania systemu kolejek online, w sposób nieuprawniony, podtrzymują tezę, że wejście w życie rozporządzenia nie wiąże się z dodatkowym obciążeniem finansowym dla świadczeniodawców, gdyż projekt rozporządzenia zasadniczo nie zwiększa zakresu usług w stosunku do obecnych regulacji.

Wiceprezes WIL apeluje: należy niezwłocznie rozpocząć kampanię na rzecz przekonania MZ o konieczności przemyślenia raz jeszcze celowości wprowadzania w życie powszechnego obowiązku kolejek online (póki nie ma rozporządzenia, a dotychczasowe utraciło moc i póki przepis art. 23a ustawy o świadczeniach jest „martwy").

Według Andrzeja Cisły, jeśli  już - system powinien założyć płatnik, a w razie jego rozczłonkowania na 16 wojewódzkich urzędów zdrowia - Centrum Systemów Informatycznych MZ.

- Musimy w izbach lekarskich, powtarzam to do znudzenia, bardziej pilnować prac legislacyjnych MZ i bardziej aktywnie włączać się w nie na poziomie Sejmu – uważa autor analizy.

Więcej: autonomia-dent.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Andrzej Cisło   kolejki oczekujących  

POLECAMY W SERWISACH