PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zmiana kryteriów wyboru ofert: krytyczna ocena rozporządzenia

ms
18-08-2016, 10:57
Zmiana kryteriów wyboru ofert: krytyczna ocena rozporządzenia Ministerstwo Zdrowia, źródło Google Maps
Rozporządzenie ministra zdrowia, dotyczące określenia szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zostało ocenione przez Andrzeja Cisłę, wiceprezesa WIL i przew. KS WIL.

Rozporządzenie opisujemy tutaj.

Duże podmioty
W ocenie Andrzeja Cisły, rozporządzenie wyraźnie faworyzuje podmioty duże (świadczy o tym punktacja za liczbę wykonanych procedur w ciągu ostatnich 12 miesięcy) oraz podmioty już mające kontrakt (punkty za ciągłość w połączeniu z brakiem punktów za liczbę wykonanych świadczeń).

Podwykonawcy
Wiceprezes WIL pozytywnie ocenia zmniejszenie w ostatecznej wersji rozporządzenia roli podwykonawców w kontraktach podstawowych. Po zmianach – pierwotnie kontrowersyjny - przepis brzmi:

Realizacja świadczeń zdrowotnych, będących przedmiotem umowy bez udziału podwykonawców, z wyłączeniem prac techników dentystycznych oraz badań histopatologicznych. [7 pkt]

Andrzej Cisło ma nadzieję, że „wykonujący kontrakt w znieczuleniu ogólnym poradzą sobie z inkorporowaniem do własnego zakładu leczniczego obstawy anestezjologicznej”.

Rtg
Autora materiału nieco dziwi liczba punktów (2) za posiadanie rtg. - To istotnie mało, ale zakładając, że niemający tej aparatury muszą zawrzeć umowę o podwykonawstwo (a posiadający rtg nie muszą) i ci niemający rtg będą pozbawieni 7 pkt. - jasne jest, że faktyczna liczba punktów za rtg to 9 (w kontraktach podstawowych) – ocenia Andrzej Cisło.

Cena oczekiwana

Za akceptację ceny oczekiwanej oferent dostanie  5 pkt. (maksymalnie można  dostać 10 pkt.).

Niejasności
Autor zwraca uwagę na kilka niejasnych (błędnych) przepisów w rozporządzeniu:
* Powiązanie świadczeń leczenia chorych wysokiego ryzyka z wykonywaniem umowy z zakresu protetyki.
* W chirurgii ustanowiono punkty za wykonywanie kontraktu bez podwykonawców nie dodając w przepisie, iż nie dotyczy to badań his-pat (wymóg w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych).
* W chirurgii jest 7pkt. za 50 zdjęć pantomograficznych z opisem, a 3 pkt. za 100 takich świadczeń (raczej powinno być odwrotnie).
* Rozbicie w rozporządzeniu kryterialnym chirurgii i periodontologii (w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych jest to jeden zakres).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kontraktowanie   Andrzej Cisło  

POLECAMY W SERWISACH