PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zły most, niepotrzebna ekstrakcja i martwica dwóch zębów

kan
30-03-2018, 09:58
Zły most, niepotrzebna ekstrakcja i martwica dwóch zębów Za błędy w leczeniu dentysta zapłaci 13 tys. zł (fot. pixabay)
Pacjent podał do sądu dentystę i jego ubezpieczyciela. Dentysta zrobił most ceramiczny, którego nie dawało się używać, wykonał niepotrzebną ekstrakcję i doprowadził do obumarcia dwóch zębów.

Pacjent zgłosił się do dentysty, by wykonano mu most protetyczny uzupełniający ząb 36. Po kilkunastu dniach miała miejsce pierwsza przymiarka. Jednak most nie układał się właściwie. Stomatolog zeszlifował część warstwy porcelany w obrębie zęba 37, jednak niedogodność pozostawała. Powód poczuł, że porcelana mostu się wykruszyła. Dentysta podczas tej wizyty oszlifował jeszcze zęby filarowe mostu, czyli zęby 35. i 37., pobrał wyciski oraz zabezpieczył zęby preparatem seal & protect.

Leczenie trwało i trwało 
W czasie następnej wizyty most został tymczasowo zacementowany. Ale w ciągu kilku dni wykruszyła się część porcelany, a most się ruszał i pacjent musiał go zdjąć. Podczas kolejnej wizyty u stomatologa porcelana wykruszyła się jeszcze w gabinecie i to aż trzykrotnie.

Po powrocie do domu pacjent odczuwał ból w okolicy zęba 37., dopiero wówczas lekarz zalecił zdjęcie RTG, które wykazało wyrzynający się ząb 38., oparty na zębie 37. Uszkodzony most został zdjęty. Dentysta zalecił pilne usunięcie  zęba 38, a po ekstrakcji (w innym gabinecie)  zaplanował kontynuowanie leczenia protetycznego. Poinformował o możliwości naprawy starego lub wykonania zupełnie nowego mostu (na koszt stomatologa). Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, całe lico porcelanowe miało zostać wymienione.

Skończyło się na naprawie, która znowu okazała się nieudana, a most ponownie uległ uszkodzeniu. W tej sytuacji, pięć miesięcy od pierwszej wizyty, lekarz zrobił nową protezę. Ale i tym razem nieudaną. Pacjent nadal odczuwał ból zębów 37 i 35. Pozwany zasugerował potrzebę leczenia endodontycznego, jednak powód się na nie zdecydował. Stomatolog zdeklarował, że odda pacjentowi 1200 zł, które zapłacił  za usługę. Pacjent pieniędzy nie przyjął, ale dalsze leczenie kanałowe i wykonanie protezy zlecił już innemu lekarzowi.

Co zobaczył ekspert z dziedziny protetyki stomatologicznej
Wcześniej jednak udał się do Wojewódzkiego Konsultanta do spraw Protetyki Stomatologicznej, który miał wiele zastrzeżeń do dotychczasowego leczenia. 

Co prawda most na filarach zębów 35. i 37 został wykonany prawidłowo jednak w obrębie dziąsła brzeżnego wokół filarów mostu zauważalny był stan zapalny o większym nasileniu i krwawieniu w obrębie filaru 37. Zauważalne było również starcie powierzchni siecznych w zębach 13 do 23 i 33 do 43, oraz powierzchni żujących w zębach 36 i 37. Leczenie protetyczne powinno być poprzedzone badaniem radiologicznym i oceną stanu tkanek okołozębowych zębów filarowych, których korony miały być poddane oszlifowaniu oraz  stanu żywotności ich miazgi.

SŁOWA KLUCZOWE
mosty   błąd dentysty   sąd  

POLECAMY W SERWISACH