PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Złamane narzędzie – powikłaniem

ms
08-12-2017, 11:10
Złamane narzędzie – powikłaniem Nie błąd medyczny a powikłanie (foto: pixabay)
Pacjentka domagała się 11,8 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia za błąd w leczeniu kanałowym. Błędu nie było – uznał sąd.

Problemy
Kobieta zgłosiła się do przychodni stomatologicznej z ostrym bólem zęba 26. Ząb został zakwalifikowany do leczenia kanałowego - ze względu na duże nieszczelne wypełnienie i próchnicowe otwarcie komory zęba.

Decyzja o sposobie leczenia podjęta została na podstawie wykonanego we wcześniejszym okresie panoramicznego zdjęcia rentgenowskiego (aktualne zdjęcie nie zostało wykonane, z uwagi na fakt, że kobieta była w ciąży).

Podjęte leczenie
Po wykonaniu zabiegu usunięcia zmienionej zapalnie miazgi komorowej, ze względu na występującą znaczną bolesność oraz krwawienie - założona została wkładka dewitalizująca i zalecono powtórną wizytę za tydzień.

Ból
Już w dniu następnym chora zgłosiła się do przychodni z powodu utrzymujących się silnych dolegliwości bólowych. Podczas tej wizyty usunięto miazgę kanałową, wykonano płukanie kanałów i założono lekarstwo do światła kanału. Kobieta ponownie zgłosiła się do przychodni jeszcze tego samego dnia z bólem, dodatkowo pojawił się obrzęk pod lewym okiem.

Działania interwencyjne
Pacjentce usunięto wypełnienie tymczasowe i lekarstwo z kanału. Ząb pozostawiono do obserwacji. Zalecono stosowanie antybiotykoterapii oraz dostępnych ciężarnym środków przeciwbólowych (paracetamol).

Kolejnego dnia wykonano płukanie kanałów solą fizjologiczną. Pacjentka nadal była poddana antybiotykoterapii.

Podczas następnej wizyty w znieczuleniu miejscowym nacięto ropień.

Sytuacja opanowana
Kolejnego dnia (bóle nadal utrzymywały się) wykonana została punkcja, zalecono dalszą terapią antybiotykową.

Kolejne kontrole wykazywały poprawę i ustąpienie dolegliwości bólowych.

Gdy zakończono leczenie kanałowe, kobieta nie zgłaszała żadnych dolegliwości bólowych.

Ból powraca
Po kilku tygodniach kobieta zgłosiła się do innego gabinetu stomatologicznego (z powodu pojawiającego się ponownie bólu zęba 26), ponieważ w tym czasie w przychodni, w której się leczyła - z uwagi na sezon urlopowy - akurat nie było lekarzy stomatologów.

Złamane narzędzie
Wykonano wówczas prześwietlenie rentgenowskie (pacjentka już urodziła), na podstawie którego stwierdzono duże zmiany przy szczycie korzenia, a w świetle korzenia - fragment narzędzia endodontycznego.

Po kilku tygodniach wykonano ekstrakcję zęba numer 26 oraz skierowano kobietę do ponownego leczenia endodontycznego zęba numer 24 pod mikroskopem.

Kobieta trzykrotnie w ciągu jednego miesiąca leczona była w gabinecie stomatologicznym, w którym  rozpoczęła terapię. Wykonano leczenie zęba numer 24 i podczas tego leczenia pojawił się wysięk ropny z kanału podniebiennego.

SŁOWA KLUCZOWE
błąd dentysty   powikłania   sąd  

POLECAMY W SERWISACH