PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zgoda na zabieg – forma bardzo ważna!

en
06-07-2016, 08:36
Zgoda na zabieg – forma bardzo ważna! Dobrze sporządzona zgoda na zabieg chroni dentystę (foto: pixabay)
Właściwa forma, wyrażonej przez pacjenta, zgody na zabieg chroni dentystę przed poważnymi kłopotami. Warto więc wiedzieć jak taki dokument powinien wyglądać i co w sytuacji spornej będzie ustalał sąd.

Na temat problemów związanych z udzielaniem przez pacjenta zgody na leczenie infoDENT24.p pisał już wielokrotnie. Nawet bardzo szczegółowo instruował, jak prawidłowo sporządzona zgoda na piśmie powinna wyglądać, czytaj: Rodzaje i formy zgody pacjenta

Niestety w praktyce mało który dentysta przedstawia do podpisu szczegółowy dokument akceptujący, na przykład leczenie chirurgiczne zębów. Na co dzień przeważa wersja minimalistyczna, która ogranicza się do uzyskania podpisu pod sformułowaniem typu: zgadzam się na przeprowadzenie zabiegu….. i zostałem poinformowany o ewentualnych efektach ubocznych.

Zgoda ta ma tylko jeden walor jest krótka. Brak wyspecyfikowanych zagrożeń być może nie wzbudza niepokoju osoby korzystającej z usługi stomatologicznej, jest bezużyteczna w przypadku gdy coś pójdzie nie tak, a pacjent zechce dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Problem tkwi w braku wyszczególnionych konkretnych zagrożeń. Nie sposób wówczas udowodnić, że przestrzegano przed ściśle określonymi powikłaniami, do których niestety doszło.

Dla dentysty długa rozmowa z pacjentem zadającym pytania w oparciu o wiedzę pozyskaną z internetu – to raczej niewygodny obowiązek i nadmiar formalności – pisze radca prawny Jolanta Budzowska.
Najlepiej problem zgody na zabieg oddaje wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 11 marca 2008 r. (sygn. akt ACa 846/07). Orzeczenie to w kilku zdaniach zakreśla praktyczną i prawną granicę odpowiedzialności za błędy lekarskie:

- Jeżeli pacjent nie został poinformowany o możliwości wystąpienia poważnych komplikacji zdrowotnych wskutek podania kontrastu w postaci roztworu błękitu metylowego, to nie można mówić o skutecznej zgodzie na zabieg, a tym samym o akceptacji ryzyka, jakie było z nim związane. 
I dalej czytamy - W braku „poinformowanej” zgody pacjenta powstanie szkody wskutek wykonania zabiegu, także prawidłowo przeprowadzonego z punktu widzenia medycznego, uzasadnia odpowiedzialność lekarza.
Jolanta Budzowska przestrzega: wyrok ten potwierdza, że nawet gdy zabieg odbył się w sposób poprawny, zgodny z aktualną wiedzą medyczną, a jednak wystąpiły powikłania, to brak właściwego poinformowania pacjenta o ryzyku daje mu możliwość ubiegania się o rekompensatę – zadośćuczynienie, zapłatę odszkodowania oraz rentę.

Najczęściej w procesach spór toczy się o to, na co rzeczywiście zgodził się pacjent i jakie informacje otrzymał od lekarza dentysty. Pacjent ze swoim pełnomocnikiem próbują wykazać, że dentysta nie przedstawił rzetelnie metod leczniczych i ryzyka związanego z zabiegiem w każdej z tych metod.

SŁOWA KLUCZOWE
powikłania   sąd   zgoda na leczenie  

POLECAMY W SERWISACH