PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zgoda na leczenie: uwaga na pacjentów 16 – 18 lat

ms
18-01-2017, 08:51
Zgoda na leczenie: uwaga na pacjentów 16 – 18 lat Zgoda pacjenta, od czego zależy? (foto: pixabay)
Pacjent w wieku od 16 do 18 lat ma prawo do współdecydowania o swoim zdrowiu. Podjęcie leczenia takiej osoby wymaga uzyskania zgody podwójnej: jego samego oraz jego opiekuna prawnego.

Pacjent, który ma lat 16 a nie ukończył 18. roku życia, jest małoletni, a zatem  nie ma prawa do samodzielnego podejmowania decyzji w zakresie swojego zdrowia. Leczenie takiego pacjenta nie może być podjęte bez zgody jego przedstawiciela ustawowego.

Oczywiście jest kilka przypadków, gdy zgoda nie jest wymagana, a są to sytuacje, w których trzeba ratować ludzkie życie lub zdrowie.

Przedstawicielami ustawowymi pacjenta małoletniego z reguły są jego rodzice.

Co jeśli pacjent sprzeciwia się leczeniu, którego żądają jego rodzice, albo na odwrót: on zgadza się na leczenie a opiekunowie prawni - nie?

W takiej sytuacji do podjęcia leczenia wymagane jest zezwolenie sądu opiekuńczego. Oczywiście o  zezwolenie to nie musi występować lekarz, lecz osoba, która jest zainteresowana podjęciem leczenia.

Pacjent, który ukończył 16. rok życia, ma prawo do uzyskania pełnej informacji o swoim stanie zdrowia, a dokładnie o:
- rozpoznaniu,
- proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych,
- dających się przewidzieć następstwach zastosowania albo zaniechania leczenia,
- wynikach leczenia oraz rokowaniach.

Pacjent, który nie ukończył 16. roku życia, ma prawo do uzyskania tych wszystkich informacji, ale tylko w takim zakresie, jaki jest potrzebny do prawidłowego przebiegu procesu diagnostycznego i terapeutycznego.

Natomiast zgodę na udzielanie tych informacji innym osobom może wyrazić tylko pacjent pełnoletni.

Prawo dostępu do dokumentacji medycznej przysługuje pacjentom pełnoletnim oraz przedstawicielom ustawowym pacjentów małoletnich.

Uwaga, rodzice nie mogą upoważnić innych osób do wglądu w dokumentację dziecka, ponieważ upoważnienia takiego może udzielić tylko pacjent.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zgoda zastępcza   zgoda pacjenta  

POLECAMY W SERWISACH