PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zezwólcie dentystom opisywać zdjęcia rtg

ms
23-03-2017, 08:06
Zezwólcie dentystom opisywać zdjęcia rtg Kto może opisywać zdjęcia rtg (foto: pixabay)
Przepisy mogą być nieżyciowe, niezrozumiałe, niepotrzebne, gorzej gdy są niemożliwe do zastosowania. Sztandarowym przykładem bezsensownego stanowienia prawa jest obwieszczenie ministra zdrowia z 10 listopada 2015 r. w sprawie ogłoszenia wykazu wzorcowych procedur radiologicznych z zakresu radiologii – diagnostyki obrazowej i radiologii zabiegowej (Dz. Urz. MZ z 2015 r., poz. 78).

Nie chodzi nawet o to, że wymóg, aby lekarz dentysta musiał kończyć specjalne kursy, aby móc opisywać zdjęcia rtg, inne niż wewnątrzustne punktowe, np. zdjęcia pantomograficzne, jest przepisem trudnym do logicznego zinterpretowania. Tego przepisu nie da się po prostu zastosować, gdyż nakaz ukończenia „odpowiedniego” kursu rodzi pytanie bez dobrej odpowiedzi „jaki to miałby być kurs”.

Z bublem prawnym na łamach infoDENT24.pl rozprawił się mecenas Arkadiusz Jóźwiak w materiale Dentysta bez jakichkolwiek „dedykowanych” szkoleń może opisywać zdjęcia RTG swoich pacjentów. Prawnik krok po kroku wyłuszczył, że lekarz dentysta w żaden sposób nie jest zobowiązany do ukończenia „odpowiedniego” kursu.
Teraz Andrzej Cisło na portalu Autonomia Stomatologów poinformował o „usilnych staraniach” w poprawianiu tego, co poprawy wymagało od samego początku.

Andrzej Cisło przypomniał, że w końcu stycznia 2017 r. ówczesny wiceminister zdrowia Piotr Warczyński doszedł do przekonania, że trzeba coś zrobić, a mianowicie: konieczna jest zmiana przepisów przez dopuszczenie lekarzy dentystów do sporządzania opisów stomatologicznych zdjęć pantomograficznych. Aktualnie w kryteriach prawidłowej formy przedstawiania wyniku badania i opisu istnieje regulacja: opis zdjęcia wykonany przez lekarza radiologa lub lekarza dentystę "z odpowiednim" przeszkoleniem w zakresie radiologii stomatologicznej.

Dla tych, którzy jeszcze wierzą, że obwieszczenie ministra zdrowia z 10 listopada 2015 r. w sprawie ogłoszenia wykazu wzorcowych procedur radiologicznych z zakresu radiologii – diagnostyki obrazowej i radiologii zabiegowej (Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia z 2015 r., poz. 78) da się obronić, kolejne argumenty przeciw, zgłoszone przez Andrzeja Cisłę.

Obwieszczenie bezzasadnie ogranicza możliwość opisu zdjęcia pantomograficznego przez lekarza dentystę, nie precyzując nawet warunku odbycia „odpowiedniego przeszkolenia”.

Ograniczenie to występuje nawet w przypadku samodzielnego wykonywania zdjęcia przez lekarza dentystę na potrzeby własnej dokumentacji medycznej, co w praktyce oznacza powszechne ignorowanie tego ograniczenia jako całkowicie dysfunkcjonalnego (w wielu wypadkach jego stosowanie godziłoby w prawa pacjentów, w tym oczekiwaną przez nich sprawność i bezzwłoczność leczenia). Radiologia stomatologiczna jest przedmiotem wykładanym w toku studiów na kierunkach stomatologicznych i – co zupełnie zrozumiałe – jak każda gałąź medycyny musi podlegać samokształceniu i kształceniu ustawicznemu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH