• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ze świętokrzyskich stomatologów dziecięcych zdjęto odium oszustów

ws
21-01-2016, 08:15
Ze świętokrzyskich stomatologów dziecięcych zdjęto odium oszustów Sądu nad świętokrzyskimi dentystami nie będzie? (fot: pixabay)
Zapowiadano wielką aferę, w której w Świętokrzyskiem na szkodę NFZ działało przez półtora roku kilku stomatologów dziecięcych, funkcjonujących m.in. w szkolnych gabinetach dentystycznych. Ostatecznie jednak zarzuty o defraudacje zostały sprowadzone do poziomu błędów i nieścisłości.

OW NFZ w Kielcach zawiadomił o przestępstwie prokuraturę. Kieleccy prokuratorzy, ze względu na zależności personalne, nie chcieli prowadzić tej sprawy, przejęła ją prokuratura w Krakowie.

Miało być tak
Kontrole NFZ wykazały, że oszustw na szkodę Funduszu dokonywano od stycznia 2012 do czerwca 2014 roku. Na oszustwa zaczęli wskazywać pacjenci, którzy przeglądali zapisy uwidocznione w ZIP. Na podstawie ich zgłoszeń Podkarpacki OW NFZ wysłał ankiety weryfikujące do rodziców dzieci leczonych w szkolnych gabinetach stomatologicznych. Wielu pytanych przyznawało, że niektórych procedur nie wykonywano u ich dzieci. 

Jest tak
Problem w tym, że na kilkanaście procedur, realizowanych u jednego dziecka, uchybienia dotyczyły jednego, czasami dwóch zabiegów. Odsetek nieprawidłowości do liczby przeprowadzonych procedur był wyjątkowo niewielki i mógł wynikać z tzw. oczywistych pomyłek. Brak uzasadnienia obciążenia rachunku NFZ na kilkaset, a czasami na kilkadziesiąt złotych, to zbyt niewielkie uchybienia, aby prowadzić w tych sprawach dochodzenie (skoro kontrakty opiewały na kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy złotych).

Prokuratura nie dopatrzyła się w zgłoszonych przypadkach znamion przestępstwa. O ile NFZ czuje się oszukany, może sam dochodzić należności w oparciu o przysługujące mu uprawnienia – uważają prokuratorzy. Podjęta przez nich decyzja nie jest prawomocna, a więc NFZ może się jeszcze od niej odwołać.

Więcej: kielce.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
OW NFZ w Kielcach   dentysta oszust   kontraktowanie  

POLECAMY W SERWISACH