PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zdrowie jamy ustnej Polaków: jest sygnał do parlamentarzystów

ms
04-04-2017, 12:20
Zdrowie jamy ustnej Polaków: jest sygnał do parlamentarzystów Konferencja Naukowo - Szkoleniowa „Najnowsze Trendy w Stomatologii"
- Jak nie będziemy mówili o potrzebach polskiej stomatologii, to nie spodziewajmy się jakichkolwiek efektów. Nie rezygnujemy i liczmy, że sformułowanie jasnych postulatów przyniesie efekt na przykład w postaci pojawienia się inicjatywy ustawodawczej – przekonuje Agnieszka Ruchała Tyszler, wiceprezes NRL w Szczecinie.

Postulaty są. Chociażby taki, aby każdy lekarz dentysta, miał zagwarantowaną możliwość świadczenia usług w ramach NFZ, a pacjenci - prawo do wnoszenia dopłat do świadczeń.

Czy są jednak parlamentarzyści, którzy chcieliby tych postulatów wysłuchać? Debata zorganizowana w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo - Szkoleniowej „Najnowsze Trendy w Stomatologii" pokazuje, że i owszem. Opinie uczestników debaty zaprezentowała TVP 3 Szczecin.

Tomasz Grodzki, senator, z zawodu chirurg
Uczestniczę w debacie, aby posłuchać mądrzejszych, bo  jak zostaje się politykiem nie oznacza to, że wie się wszystko na każdy temat. To podstawowy błąd polityków.

Najpierw wielką rzeką kształcimy dentystów, aby potem wybudować tamę w postaci braku możliwości podjęcia specjalizacji. Zamiast systemowego działania powstają propagandowe hasła wprowadzenia dentystów do szkół, co nie jest rozwiązaniem łatwym do zrealizowania, a w ostatecznym rozrachunku nie jest także działaniem efektywnym.

Radosław Lubczyk, poseł z zawodu lekarz dentysta
Procedury stomatologiczne są niedoszacowane, a co za tym idzie również dostępność stomatologiczna jest iluzoryczna. Większość lekarzy dentystów nie podpisuje umów z NFZ. Dostęp do opieki dentystycznej jest iluzoryczna. Musimy zwiększyć pulę pieniędzy na usługi stomatologiczne oraz podwyższyć ich wycenę.

Bartosz Arłukowicz, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, z zawodu pediatra
Dentyści ślijcie na adres sejmowej Komisji Zdrowia maile z chęcią wzięcia udziału w debacie o przyszłości opieki stomatologicznej. Będę dążył do tego, aby dyskusja o naprawie polskiej stomatologii odbyła się w najbliższym czasie w Sejmie.

Dr n. med. Magdalena Wiśniewska, prezes ORL w Szczecinie
Każde spotkanie z osobami, które sprawują władzę ustawodawczą może przynieść efekt. Dobrze, aby był to efekt w postaci ustaw i rozporządzeń, sprzyjających poprawie stanu zdrowia jamy ustnej społeczeństwa. To jedyna, trudna do osiągnięcia, ale realna opcja. Nie sposób wyjść na ulicę z postulatami typu „chcemy dbać o nasze zęby, umożliwcie nam to”.

Sytuacja jest krytyczna. Z dzieciństwa pozostały niektórym wspomnienia, że o zęby trzeba dbać. To są jednak mgliste obrazy. Z konsekwencji nieleczenia zębów chyba nie do końca zdajemy sobie sprawę, a te konsekwencje mogą być nawet tragiczne.

Dr n. med. Agnieszka Ruchała Tyszler, wiceprezes ORL w Szczecinie
Zaprosiliśmy polityków lekarzy, nie tyle żeby utyskiwać nad stanem ochrony zdrowia jamy ustnej Polaków, ale po to, aby wspólnie sformułować wnioski służące przeorganizowaniu systemu opieki dentystycznej. Oczekiwania środowiska lekarzy i lekarzy dentystów służą temu co najlepsze dla pacjentów. Nie wolno w nieskończoność ich bagatelizować.

POLECAMY W SERWISACH