PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zaświadczenia wydawane przez dentystkę pod lupą ministra sprawiedliwości

ms
13-06-2016, 08:02
Zaświadczenia wydawane przez dentystkę pod lupą ministra sprawiedliwości Dentystka na cenzurowanym (foto: pixabay)
Zły stan zdrowia Marcina Z., skazanego w pierwszej instancji na 15 lat pozbawienia wolności, potwierdzała dentystka, chociaż jednostka chorobowa, wskazana w wystawionym przez nią zwolnieniu lekarskim, nie mieści się w jej kompetencjach. Sprawą zajął się minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Zaświadczenia te wzbudziły wątpliwości Sądu Apelacyjnego, ponieważ wskazywały na zaburzenia psychiczne Marcina Z., a zostały wystawione przez lekarkę sądową o specjalności stomatologia. Lekarka ta potwierdziła przed sądem, że jednostka chorobowa, wskazana w wystawionym przez nią zwolnieniu lekarskim, nie mieści się w jej kompetencjach. 

W związku z tym minister sprawiedliwości poprosił również prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie o dokonanie analizy rzetelności zaświadczeń lekarskich wystawionych we wszystkich sprawach sądowych w latach 2014 i 2015 przez dentystkę. 

- Udawane choroby nie mogą chronić przestępców przed odpowiedzialnością. Zaświadczenia lekarskie mogące wzbudzać wątpliwości, dzięki którym przestępcy przeciągają latami swoje procesy, muszą być wnikliwie sprawdzane – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. 

Jednocześnie prokurator oskarżający w tej sprawie przed sądem, po przeprowadzeniu badań oskarżonego Marcina Z. przez biegłych lekarzy sądowych, rozważy podjęcie decyzji procesowych dotyczących zachowania stomatologa.

Jednym z powodów uniemożliwiających od października 2015 r. rozpoczęcie procesu są zaświadczenia lekarskie o złym stanie zdrowia oskarżonego Marcina Z., ps. Misiek, skazanego w pierwszej instancji na 15 lat pozbawienia wolności m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wymuszenia, czerpanie korzyści z nierządu i handel narkotykami. 

Więcej: Ministerstwo Sprawiedliwości

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sąd   biegły sądowy  

POLECAMY W SERWISACH