• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zastrzeżenia KS NRL do kontraktowania usług stomatologicznych

ms
10-02-2017, 19:10
Zastrzeżenia KS NRL do kontraktowania usług stomatologicznych Świadczenia stomatologiczne ze stemplem ministra zdrowia (foto: pixabay)
Jest projekt rozporządzenia ministra zdrowia z 5 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Są do niego zastrzeżenia KS NRL.

Zastrzeżenia te prezentowaliśmy w materiale Dużo zastrzeżeń do pomysłów w sprawie kontraktowania świadczeń stomatologicznych

Przedstawiciele Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej mieli okazję przekazać zastrzeżenia pracownikom Ministerstwa Zdrowia (Departamentu Ubezpieczenia Zdrowotnego).

Spotkanie odbyło się 9 lutego 2017 r., a uczestniczyli w nim wiceprezes NRL Leszek Dudziński, wraz z Andrzejem Baszkowskim i Jolantą Szczurko.

Ministerstwo Zdrowia reprezentowali: Sylwia Lis, dyrektor Departamentu Ubezpieczenia Zdrowotnego MZ oraz Joanna Startek i Wojciech Sztukiert.

Podczas spotkania omówiono projekt nowego załącznika nr 7 do rozporządzenia ministra zdrowia z 5 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Na spotkaniu ustalono, że w tabeli nr 1 – Leczenie stomatologiczne w części 1. Przedmiot postępowania: Świadczenia ogólnostomatologiczne w lp. 1 kryterium – Jakość kategoria - Personel w pkt 1.2 i 1.3 zostanie dodany lekarz dentysta ze specjalizacją drugiego stopnia w dziedzinie stomatologii zachowawczej. 

Praca w soboty?
Przedstawiciele KS NRL podkreślili, że w wyniku zmian powstaje obowiązek pracy przez 6 dni w tygodniu po 6 godzin, czyli 36 godzin tygodniowo, a na to nie ma zgody przedstawicieli KS NRL.

Propozycja jest sprzeczna z określeniem wielkości etatu przeliczeniowego, określonym w projekcie zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne (§ 2 ust. 1 pkt 8).

Co z niepełnosprawnymi?
Wiceprezes NRL Leszek Dudziński zwrócił uwagę na fakt, że w projekcie załącznika nie ma mowy o świadczeniach dla osób niepełnosprawnych i zadeklarował współpracę przedstawicieli samorządu lekarskiego w tym zakresie.

Dyskusja o pomocy doraźnej - będzie
Przedstawiciele MZ poprosili o pomoc w prawidłowym uregulowaniu świadczeń stomatologicznych pomocy doraźnej. Pomoc zostanie okazana, ale wcześniej KS NRL omówi problem we własnym gronie, po czym wypracowane stanowisko środowiska stomatologicznego zostanie przekazane na piśmie MZ.

Problemy interpretacyjne
Problem z interpretacją sformułowania „brak realizacji świadczeń przez osoby wykazane w harmonogramie umowy", użytym w tabeli nr 2 – Leczenie stomatologiczne - Część wspólna w części III. Dostępność w lp. 3 i 4 projektu;
Problem z interpretacją sformułowania „lekarz dentysta z co najmniej 10-cio lub 5-cio letnim stażem pracy z dziećmi", użytym w tabeli nr 1 – Leczenie stomatologiczne w części 2. Przedmiot postępowania: Świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży w lp. 1 kryterium – Jakość kategoria - Personel w pkt 1.4 i 1.5 projektu.

Fragment projektu rozporządzenia ministra zdrowia z 14 grudnia 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (dot. usług stomatologicznych).

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH