PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zarzuty i dyskredytacje: jeszcze raz o głosowaniu dentystów na dentystów

ms
30-05-2016, 08:03
Zarzuty i dyskredytacje: jeszcze raz o głosowaniu dentystów na dentystów Lekarze - lekarze dentyści; jak mocne ogniwa? (foto: pixabay)
Niewiele jest sensu w przekonywaniu nieprzekonanych do wprowadzenia nowych zasad głosowania lekarzy dentystów na dentystów, którzy reprezentowaliby stomatologów we władzach samorządowych. Taki trud podjął po raz kolejny Andrzej Cisło, który poczuł się w obowiązku złożenia wyjaśnień do wyjaśnień skierowanych przez prezesa NRL do ministra zdrowia.

Wiceprezes WIL i szef KS WIL nie potrafi zaakceptować faktu, że oto prezes NRL Maciej Hamankiewicz w oficjalnym piśmie, adresowanym do ministra zdrowia, nie zrelacjonował precyzyjnie zasad głosowania, jakie zostały przedstawione pod osąd delegatów na Nadzwyczajny XIII Zjazd Lekarzy. Korespondencja pomiędzy NRL a MZ miała naświetlić sytuację w związku z prośbą Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwrócił się do ministra zdrowia o ocenę, czy lekarze dentyści są właściwie reprezentowani w ramach, wspólnego z lekarzami, samorządu zawodowego (treść RPO tutaj, treść pisma NRL tutaj).

Andrzej Cisło nie chce się pogodzić z tym, że w piśmie przesłanym przez prezesa NRL do ministra zdrowia przedstawiony przez niego projekt poprawki został zdezawuowany m.in.:
- nazwano go uwagą;
- napisano, że został zgłoszony przez jednego delegata (faktycznie przez 34 delegatów - stomatologów i miał ustanowionych trzech pełnomocników uprawnionych do wnoszenia autopoprawek);
- zasugerowano, iż zakładał rozdzielność wyborów;
- opisano go jako wprowadzający zasadę „decydującego głosu lekarzy dentystów przy obsadzaniu stanowisk funkcyjnych dedykowanych lekarzom dentystom (poprzez przyjęcie, że głos lekarza dentysty ma wagę czterech głosów).

Andrzej Cisło wyjaśnił po raz kolejny, że projekt zmian zakładał zwrócenie się do premiera i ministra zdrowia o zmiany w ustawie, dające równouprawnienie stomatologom podczas zjazdowych głosowań przy obsadzie tylko określonych stanowisk, dedykowanych lekarzom dentystom, ale z pewnością nie w formie czterokrotnej wagi głosów.

Andrzej Cisło ma żal, że kierownictwo NIL nie zadbało, aby w trakcie Nadzwyczajnego XIII Zjazdu Lekarzy można było rzeczowo przedyskutować zgłoszone propozycje w zakresie zmian w ordynacji wyborczej. Żal jest tym większy, że:
- członkowie NRL, podczas posiedzenia 21 kwietnia zwracali się o należyte przygotowanie do dyskusji w tej sprawie;
- do NRL i KZL wpłynęły apele i stanowiska zjazdów okręgowych siedmiu izb wzywające do uregulowania statusu organizacyjnego stomatologów we wspólnej izbie.

Więcej: autonomia-dent.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH