• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zanim wydasz oryginał dokumentacji medycznej

ms
27-02-2017, 07:01
Zanim wydasz oryginał dokumentacji medycznej Daniel Anweiler adwokat (foto: archiwum)
Co dentysta powinien zrobić, aby w sposób dla siebie bezpiecznym wydać oryginał dokumentacji medycznej.  - radzi adwokat Daniel Anweiler, specjalista w obsłudze prawnej podmiotów leczniczych.

Jednym ze sposobów udostępnienia dokumentacji jest wydanie oryginału. Powstaje pytanie, jak zatem to zorganizować, żeby nie stracić dokumentacji medycznej i mieć ślad kto i kiedy ją zabrał.

Zgodnie z przepisami, wydanie dokumentacji medycznej w oryginale jest możliwe tylko po otrzymaniu pokwitowania. Zainteresowany, zazwyczaj jest to pacjent, powinien więc  kwitować odbiór.

Warto opisać jak najszerzej i jak najbardziej szczegółowo samo przekazanie dokumentacji medycznej. W protokole z przekazania należy zamieścić m.in. datę  wydania dokumentacji, liczbę stron, stan (czy jest zniszczona, czy w dobrym stanie), dokładne dane wraz z adresem osoby, która ją odbiera i czytelne podpisy pracownika wydającego dokumentację oraz pacjenta.

Ponadto pacjent, który odbiera dokumentację medyczną w oryginale powinien się zobowiązać do zwrotu po jej wykorzystaniu. Takie zobowiązanie może być zawarte w protokole przekazania. Powinno ono zawierać przybliżoną datę zwrotu. Zobowiązanie musi być opatrzone datą oraz czytelnym podpisem osoby odbierającej oryginał dokumentacji.

Dobrze sporządzić protokół przekazania dokumentacji medycznej  w dwóch kopiach, po jednej dla placówki medycznej i dla pacjenta. 

I jeszcze jedna sprawa, o której nie wolno zapomnieć - dla własnego bezpieczeństwa - należy oczywiście zrobić, poświadczoną za zgodność, kopię wydawanej dokumentacji. 

Daniel Anweiler – adwokat w Kancelarii Adwokackiej ZUBEK GATNER ANWEILER  z siedzibą w Katowicach i Krakowie. Zajmuje się obsługą prawną podmiotów medycznych oraz rozwiązywaniem problemów powstających na styku medycyny i prawa. Prowadzi blog prawniczy o sporządzaniu, przechowywaniu i udostępnianiu dokumentacji medycznej w placówkach służby zdrowia.

www.dokumentacja-medyczna.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Daniel Anweiler   dokumentacja_medyczna  

POLECAMY W SERWISACH