PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zakup sprzętu stomatologicznego: VAT odliczysz, ale...

22-07-2013, 00:01
Zakup sprzętu stomatologicznego: co z VAT, a co bez VAT (foto: sxc.hu)
Zakup sprzętu stomatologicznego: co z VAT, a co bez VAT (foto: sxc.hu)
Bywa, że dentysta realizuje zakupy sprzętu w ramach jednego z unijnych programów współfinansujących inwestycje. Tak było i w tym przypadku. Właściciel gabinetu stomatologicznego postanowił skorzystać z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007 - 2013 Oś priorytetowa III, Gospodarka, innowacyjność, przedsiębiorczość, Działanie III.6 Rozwój mikro i małych przedsiębiorstw. Korzystając z unijnego wsparcia, dentysta w grudniu 2012 roku zakupił parawan jezdny RTG oraz radiowizjografię bezprzewodową.

Lekarz dentysta jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, który jak na razie świadczy wyłącznie usługi zwolnione z VAT (usługi w zakresie opieki medycznej). W związku z taką sytuacją nie składał deklaracji VAT-7 i nie dokonywał odliczeń podatku VAT zawartego w zakupach (nabyty sprzęt w całości służył sprzedaży zwolnionej z podatku VAT).

Projekt jest w trakcie realizacji. W 2013 roku inwestor planuje zakup mikrosilnika implantologicznego, urządzenia do irygacji kanałów korzeniowych oraz lampy do wybielania zębów.

Zakupione w ramach realizacji projektu urządzenia: parawan jezdny RTG, radiowizjografia bezprzewodowa, mikrosilnik implantologiczny, urządzenie do irygacji kanałów korzeniowych będą wykorzystywane do świadczenia usług stomatologicznych zwolnionych z podatku VAT.

Inaczej będzie jednak z lampą do wybielania zębów, gdyż służyć ma ona do wykonywania usług traktowanych jako usługi kosmetyczne, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 23 proc.

Po wprowadzeniu zatem nowego rodzaju usług wybielania zębów, oprócz zabiegów zwolnionych z VAT, lekarz będzie realizował procedury opodatkowane podatkiem VAT i będzie czynnym podatnikiem podatku VAT.

Minister finansów uznał, rozpatrując zaistniałą sytuację, że dentysta będzie mógł w całości odliczyć podatek VAT wynikający z faktury dokumentującej zakup lampy do wybielania zębów, ponieważ zakup ten będzie służył wykonywaniu usług opodatkowanych podatkiem VAT. Natomiast nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących zakupy pozostałych urządzeń (parawan jezdny RTG, radiowizjografia bezprzewodowa, mikrosilnik implantologiczny, urządzenie do irygacji kanałów korzeniowych) ponieważ nie będą one służyć sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT.

Podatek VAT, zawarty w tych zakupach, zwiększy wartość początkową zakupionych środków trwałych (zgodnie z art. 22f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   VAT   sprzęt stomatologiczny   Podatki   Materiały  

POLECAMY W SERWISACH