PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zabieg stomatologiczny o podwyższonym stopniu ryzyka

ms
21-08-2017, 10:08
Zabieg stomatologiczny o podwyższonym stopniu ryzyka Stomatologia: trudny przypadek to duże ryzyko (foto: pixabay)
Kobieta niezadowolona z leczenia stomatologicznego zażądała przed sądem 7395 zł - tytułem odszkodowania pokrywającego wydatki leczenia stomatologicznego o podobnym zakresie czynności oraz 20 tys. zł – w związku z zadośćuczynieniem za doznaną krzywdę.

Stanowisko pacjentki
Pacjentka skarżyła się, że na skutek wadliwego przeprowadzenia przez pozwanego dentystę leczenia stomatologicznego odczuwała ból i inne dolegliwości, poniosła krzywdę fizyczną jak i psychiczną.

Z uwagi na źle wykonane korony przez dentystę pacjentka zmuszona jest je usunąć, aby podjąć na nowo leczenie i uzupełnić ubytki zębowe. Sprawa trafiła do sądu.

Stanowisko dentysty
Pozwany lekarz dentysta wskazał, że nie można przyjąć, iż doszło do błędu w leczeniu stomatologicznym m.in. dlatego, że po wykonaniu koron porcelanowych zalecił powódce uzupełnić braki boczne w szczęce dolnej, czego powódka nie zrobiła.

Poza tym wydał powódce jedynie ograniczoną rękojmię na wykonanie w szczęce górnej korony, warunkując pełną gwarancję wykonaniem przez powódkę odpowiednich uzupełnień w żuchwie.

Stan przed leczeniem
Powódka posiadała na zębach w szczęce korony metalowo-akrylowe. W żuchwie chciała założyć implanty w odcinkach bocznych. Zgłosiła się do gabinetu stomatologicznego w celu wykonania koron protetycznych.

Zęby górne wymagały korekty protetycznej, stare korony były nieestetyczne.

Kobieta odbyła konsultację implantologiczną u chirurga szczękowo-twarzowego, który wskazał na możliwość wszczepienia czterech implantów w szczęce z regeneracją kości szczęki, po usunięciu zębów 15, 16 i 24, 25 oraz po podniesieniu dna obu zatok szczękowych.

Implantacja byłaby możliwa po 6 miesiącach od zabiegu. Dentysta wskazał na konieczność leczenia periodontologicznego i zachowawczego.

Powódka odbyła konsultację z badaniem stomatologicznym przeprowadzonym przez jeszcze jednego dentystę. Wskazano wówczas na konieczność usunięcia starych koron protetycznych z zębów 17, 16, 15 i wykonanie nowych lub usuniecie tych zębów - w przypadku decyzji o implantacji. Wskazano na konieczność konsultacji periodontologicznej oraz protetycznej, zalecono usunięcie złogów kamienia nazębnego.

Leczenie
Zabieg polegał na usunięciu starych koron, a następnie umieszczeniu pięciu koron porcelanowych na podbudowie cyrkonowej w zębach nr 17, 16, 15, 24, 25.

Za leczenie u pozwanego powódka zapłaciła 7395 zł.

Wyjaśnienia powódki
Przed wykonaniem zabiegu powódka nie odczuwała bólu zębów. Zanim pozwany zdjął stare korony powódka nie miała także żadnych dolegliwości bólowych ze strony okoronowanych górnych zębów. Powódka, po założeniu nowych koron, odczuwała dyskomfort, były niewygodne, kobieta liczyła na to, że wszystko „się ułoży”. Od momentu założenia nowych koron pacjentka odczuwa ból na ciepło i zimno, bardziej z prawej strony szczęki.

SŁOWA KLUCZOWE
implanty   błąd dentysty  

POLECAMY W SERWISACH