PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Za fałszowanie dokumentacji medycznej grozi nie tylko grzywna

ms
14-11-2016, 09:01
Za fałszowanie dokumentacji medycznej grozi nie tylko grzywna Gdy dentysta poświadcza nieprawdę w dokumentacji medycznej (foto: pixabay)
Jeżeli osoba uprawniona do wystawienia dokumentu poświadcza w nim nieprawdę, wówczas istnieje podstawa do skazania takiej osoby za przestępstwo z art. 271 Kodeksu karnego. Co to oznacza – tłumaczy dla infoDENT24.pl Michał Grabiec, radca prawny specjalizujący się w tematyce prawa medycznego.

W sprawach, które prowadzę niekiedy przedmiotem zainteresowania sądów (także lekarskich) jest sfałszowanie dokumentacji medycznej przez personel medyczny. Najpewniej dotyczy to nielicznej grupy osób, gdyż uważam, że lekarze to osoby o wysokim standardzie etycznym.

W każdym stadzie znajdzie się jednak miejsce dla przysłowiowej „czarnej owcy”, która może sprzeniewierzyć się standardom etycznym i przepisom regulującym odpowiedzialność karną.

W wyroku wydanym w jednej ze spraw (obecnie na etapie postępowania apelacyjnego) sąd stwierdził, że lekarz, jako osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, poświadczył nieprawdę w ten sposób, iż potwierdził, że jest to badanie pacjenta, podczas gdy faktycznie było to badanie innej osoby, a następnie podpisał i opatrzył ten dokument pieczątką…

Chodzi o tzw. przestępstwo fałszu intelektualnego. Jeżeli osoba, uprawniona do wystawienia dokumentu, poświadcza w nim nieprawdę, wówczas istnieje podstawa do skazania takiej osoby za przestępstwo z art. 271 Kodeksu karnego.

Dokument musi mieć jeszcze znaczenie prawne, co oznacza, że musi wywoływać pewne skutki w sferze zewnętrznej (np. wystawienie zaświadczenia uprawniającego do określonych świadczeń ZUS). Taki wyrok może być istotny z punktu widzenia stwierdzenia prawidłowości leczenia i popełnienia błędu w sztuce medycznej.

Wiadomo, że dokumentacja medyczna jako „cichy świadek leczenia” ma ogromne znaczenie. Jeżeli pacjentowi uda się wykazać, że prawidłowość tej dokumentacji jest dyskusyjna, wówczas ma większe szanse na wygranie procesu cywilnego o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Co mówi art. 271?
§ 1. Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

***

Michał Grabiec, radca prawny specjalizujący się w tematyce prawa medycznego. Zajmuje się obsługą prawną podmiotów leczniczych i reprezentacją procesową w medycznych postępowaniach cywilnych, karnych i dyscyplinarnych. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu prawa medycznego. Twórca blogów  oskarzeni.pl oraz oprawachpacjenta.com.pl, autor e-booka pt. „Prawa pacjenta dla lekarzy".

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH