PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Z NFZ o pracy w soboty i fikcyjnych protezach

wildent.org.pl/szaft
15-01-2015, 14:04
Z NFZ o pracy w soboty i fikcyjnych protezach Z NFZ rozmawia się trudno, ale to możliwe - udowadniają dentyści z WIL (fot. Fotolia/PTWP)
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej gościło przedstawicieli lokalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Dyskutowano o sprawach aneksów, pracy w sobotę oraz wpisywania przez świadczeniodawców w raport statystyczny niewykonanych protez.

Podczas spotkania poruszono problem anekesowania umów w powiecie ostrowskim. - Jest to ważna i bulwersująca sprawa, gdyż przez jej pryzmat widać niezrozumiałą zaciętość Funduszu w trzymaniu "monopolu na rację" i to -co gorsza- bez oglądania się na wcześniejsze wzajemne ustalenia - komentuje lek. dent. Andrzej Cisło, wiceprezes WIL. Więcej o tej sprawie można przeczytać tutaj.

W trakcie spotkania dyskutowano również o pracy w soboty. Dentyści w innych województwach, w większości, wliczyli sobie soboty do ogólnego czasu pracy, tymczasem WOW NFZ potraktował rankingowane soboty jako dodatkowy dzień pracy. - Według WIL sześciogodzinna sobota powinna być skorygowana przez ułamek etatu, jaki realizowany jest w tejże placówce. Takie rozumowanie dyktowałaby interpretacja wiersza w tabeli punktów rankingujacych. WOW twierdzi, że pozyskano z Centrali interpretację tego zapisu. Wystąpiliśmy o udostępnienie tej interpretacji - pisze Andrzej Cisło.

Ostatnim przedmiotem spotkania była sytuacja, w której to świadczeniodawcy świadomie wpisują sobie w raport statystyczny niewykonane protezy.

- Jego "fikcyjni" pacjenci składają w innym gabinecie prawdziwe oświadczenie, że nie mieli wykonywanych w okresie 5 lat protez , lekarz w dobrej wierze przeprowadza leczenie protetyczne, a pieniędzy nie dostaje, ponieważ oczywiście w systemie tkwi cały czas "fikcyjna" proteza - wyjaśnia wiceprezes WIL.

Po burzliwej dyskusji ustalono wstępną konkluzję, że Fundusz po zebraniu informacji od pacjentów i dojściu do przekonania, że środki wypłacone były na podstawie nieprawdziwych danych, powinien wypłacić pieniądze za rzeczywiście wykonane protezy.

Więcej: wildent.org.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH