PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

XII Krajowy Zjazd Lekarzy - głosy za ograniczeniem liczby lekarzy dentystów

ms
21-03-2014, 11:41
XII Krajowy Zjazd Lekarzy - głosy za ograniczeniem liczby lekarzy dentystów XII Krajowy Zjazd Lekarzy - głosy za ograniczeniem liczby lekarzy dentystów (Fot. infoDENT24.pl)
Czy nie należałoby rozważyć inicjatywy zmierzającej do ograniczenia liczby kształconych lekarzy dentystów, bo tych jest za wielu.? Czy nie trzeba pomyśleć o sposobie wpływania na to gdzie lekarz dentysta realizuje swoją aktywność zawodową? Takie pytania zadali delegaci na XII Krajowy Zjazd Lekarzy ustępującemu prezesowi NRL Maciejowi Hamankiewiczowi.

Lekarzy dentystów jest za dużo. Należy pomyśleć o zmniejszeniu liczby miejsc na wydziałach lekarsko - stomatologicznych uniwersytetów medycznych - padł postulat z sali obrad skierowany do Macieja Hamankiewicza. Ustępujący szef NRL uchylił się od odpowiedzi na to drażliwie pytanie. W jego opinii, szef samorządu lekarskiego nie powinien dążyć do restrykcji w dostępie do zawodu, powinien skoncentrować się na walce o zwiększenie dostępu do studiów medycznych na wydziałach lekarskich.

Jeśli już nie ograniczać liczby absolwentów uniwersytetów medycznych z dyplomem lekarza dentysty, to może przynajmniej wpłynąć na to, aby położenie geograficzne praktyk dostosowane było do demograficznego obrazu populacji Polaków, a szczególnie uwzględniało liczebność mieszkańców.

W opinii Macieja Hamankiewicza, tego typu działania nie powinny być podejmowane w otaczającej nas rzeczywistości. Branża stomatologiczna w dużej mierze funkcjonuje na zasadach rynkowych, dlatego to rynek z pewnością jest najlepszym regulatorem. Tam, gdzie podaż jest największa, a popyt niewystarczający - spadają ceny usług. Ta zależność jest wystarczającym regulatorem i nie trzeba w tym zakresie dodatkowych przepisów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH