PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wyższa składka (o 50 proc.) na izbę lekarską pod głosowanie

autonomia-dent.pl/szaft
23-06-2014, 09:42
Wyższa składka (o 50 proc.) na izbę lekarską pod głosowanie Wyższa składka (o 50 proc.) na izbę lekarską pod głosowanie (źródłoL Fotolia/PTWP)
27 czerwca 2014 r. podczas posiedzenia Naczelnej Rady Lekarskiej ma być głosowana sprawa zwiększenia wysokości składki członkowskiej – informuje w swoim serwisie autonomia-dent.pl lek. dent. Andrzej Cisło.

Jak informuje autor serwisu z takim wnioskiem „podobno" wystąpił Konwent Prezesów OIL. O pomyśle dyskutuje się od kilku dni na liście mailingowej członków Krajowego Zjazdu Lekarzy.

Składka miałaby być podniesiona o 50 proc., z 40 na 60 złotych miesięcznie. Nie wiadomo, czy zmiana wysokości składki członkowskiej dotyczy również opłat dla lekarzy seniorów, którzy aktualnie płacą na samorząd 10 złotych miesięcznie.

Składka w wysokości 40 złotych obowiązuje od 1 października 2008 roku. Wtedy to jej podwyższenie - o 10 zł - wnioskodawcy uzasadniali przede wszystkim koniecznością zwiększenia nakładów na kursy szkoleniowe (w kontekście obowiązku kształcenia doskonalącego) oraz potrzebą podwyższenia pomocy materialnej dla lekarzy emerytów oraz dzieci lekarzy pobierających naukę w szkołach średnich i na studiach.

Warto zwrócić uwagę, że składka członkowska obowiązująca polskich lekarzy należy do najniższych w Europie. Przykładowo w Wielkiej Brytanii lekarze dentyści zrzeszeni w British Dental Association płacą składkę nawet w wysokości 1110 funtów rocznie (pakiet maksymalny). Kwota ta ma jednak inna wymowę, gdy porówna się ją do osiąganych dochodów przez lekarzy na Wyspach Brytyjskich.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH