PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wystawienie recepty refundowanej – prawo czy obowiązek?

en
28-12-2016, 14:26
Wystawienie recepty refundowanej – prawo czy obowiązek? Dentysta ma prawo odmówić wystawienia recepty refundowanej, kiedy? (fot. pixabay)
Czy zmiany w ustawie refundacyjnej nie stawiają części lekarzy i lekarzy dentystów w dużo mniej korzystnej sytuacji, niż przed zmianą – zastanawia się Iwona Kaczorowska-Kossowska, radca prawny OIL w Gdańsku.

Prawo do odmowy wystawienia recepty refundowanej
Mowa tu o tych osobach, które w prowadzonych przez siebie praktykach chciały pozostać całkowicie poza systemem refundacji. Decyzję taką podejmowało wielu lekarzy w obawie przed sankcjami za najmniejszy błąd, nim pierwsi odważni zaczęli wygrywać procesy i nim okazało się, że Fundusz ma obowiązek respektować zdrowy rozsądek w miejsce skrajnego formalizmu.

W okresie umów na recepty takie pozostawanie poza systemem było możliwe. Umowa jest bowiem czynnością cywilnoprawną, do której nikt nikogo zmusić nie może. Do zawarcia umowy na recepty lekarz mógł czuć się więc zmuszony jedynie wówczas, gdy wymóg taki postawił mu pracodawca niemający umowy o udzielanie świadczeń finansowanych ze środków publicznych.

W praktyce prywatnej, nie mającej kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, lekarz i lekarz dentysta miał pełne prawo powiedzieć pacjentowi, że recept refundowanych nie wystawia, ponieważ nie ma i nie życzy sobie mieć umowy na wystawianie tych recept. Do zawarcia takiej umowy nikt lekarza praktykującego prywatnie zobligować nie mógł.

Czy nadal dobrowolnie?
W obecnym stanie prawnym umów na recepty refundowane już nie ma.

Uprawnionym do wystawienia recepty refundowanej, w myśl art. 2 pkt 14 ustawy refundacyjnej, jest każdy lekarz i lekarz dentysta posiadający prawo wykonywania zawodu.

Czy w obecnym stanie prawnym lekarz nadal może pozostać poza systemem refundacji i odmówić wystawienia pacjentowi prywatnemu recepty refundowanej?

Ze względu na fakt, że realizacja tego zadania wiąże się z koniecznością uzyskania numerów recept nadawanych przez dyrektora właściwego oddziału NFZ, czy uzyskanie ich jest prawem, czy też już obowiązkiem lekarza i lekarza dentysty?

Zdania prawników na ten temat – jak na razie – są podzielone. Niewątpliwie zmiany w przepisach refundacyjnych nie doprowadziły do realizacji postulatu odbiurokratyzowania procesu wystawiania recept.
Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku prosi o zgłaszanie każdego przypadku, w którym ze strony pacjenta lub NFZ skierowano wobec lekarza lub lekarza dentysty zarzut niezasadnej odmowy wystawienia recepty refundowanej.

Więcej: oilgdansk.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
recepty   NFZ  

POLECAMY W SERWISACH